24 жовт. 2017 12:53

Останнє оновлення  
13 берез. 2023 11:31
Суспільство
0

48

0

Децентралізація й освіта. Що пропонують робити з школами в селах на Вінниччині

Децентралізація й освіта. Що пропонують робити з школами в селах на Вінниччині

 Децентралізація й освіта. Що пропонують робити з школами в селах на Вінниччині 


Процес децентралізації направлений на покращення рівня та якості життя громад, але разом ж передачею фінансових ресурсів та управлінських функцій, громадам передають і повноваження щодо визначення стратегій розвитку соціальних напрямків таких як освіта та медицина. Якщо з медициною, поки що не знають як буде, то для освітньої галузі фахівці розробили методики моделювання нової системи освіти.

Моделювання нової системи освіти презентували у Вінницькому центрі розвитку місцевого самоврядування.

«Основна проблема у тому, що в селах погіршується демографічна ситуація. Школи які були розраховані на 300 – 400 учнів, зараз мають в кращому випадку 100 учнів. Місцеві громади вимушені утримувати великі школи і персонал, при цьому якість освіти падає. Тому зараз створюються опорні школи, які візьмуть на себе нормальну підготовку учнів. Існує думка, що реформа передбачає закриття шкіл, але це не так», - говорить Андрій Милосердов, експерт з децентралізації Вінницького ВП ЦРМС.

Фахівці розробили модель освітніх округів з опорними школами на прикладі Піщанського району, де на сьогодні створена одна об’єднана територіальна громада - Студенянська. В районі є 15 шкіл (10 шкіл I-III ступенів і 5 шкіл I-II ступенів), в яких навчається 1782 учні і працює 338 чоловік персоналу. Пропонується залишити 5 шкіл І-ІІІ ступенів, які стануть опорними, 2 філії I-II ступенів і 8 філій І ступеню.

«Ми не розраховуємо на закриття жодної школи, але зменшуємо їх статус. Якщо в невеликій громаді є школа яка може стати опорною, ми повинні використати її потенціал і зібрати в цій школі все найкраще. Але ряду шкіл потрібно понизити ступінь. Наприклад, в селі є школа I-III ступенів, де навчається 7 старшокласників, зрозуміло, що утримувати максимальний третій ступінь школи – це марнотратство для громади, тому старшокласників потрібно перенаправити в опорні школи. Тим с самим зменшаться фінансове навантаження на громаду і збільшиться якість освіти учнів», - зазначає А. Милосердов.


Вінниця.info, слайди з презентації ВП ЦРМС