4 жовт. 2023 16:37

Останнє оновлення  
17 жовт. 2023 15:26
Інтерв'ю
0

1206

0

«Фішка» міста – вінницькі трамваї. Погляд зсередини на роботу ВТК

«Фішка» міста – вінницькі трамваї. Погляд зсередини на роботу ВТК

Інтерв’ю з директором Вінницької транспортної компанії Олександром Нечаєвим


Вінницю називають європейським містом. Ця асоціація виникла давно завдяки трамваям. Більше 13 років тому у Вінниці з’явились перші «швейцарці», які курсували разом з чеськими вагонами. Потім у Вінниці розробили власні VinWay, а цього року парк електротранспорту поповнився і сучаснішими цюріхськими трамваями. Сьогодні на маршрути міста виходить 64 трамваї, які щоденно возять пасажирів з 05.30 години ранку.

Про вінницькі трамваї і роботу ВТК Вінниця.info розповів директор Вінницької транспортної компанії Олександр Нечаєв.

 

Як трамваї готують до виходу на лінію?

Кожен трамвай перед випуском на лінію проходить щоденний огляд і перевірку. Крім того, трамваї проходять певне ТО та середній або ж капітальний ремонт, в залежності від пробігу. У нас є певний регламент роботи та підготовки виходу рухомого складу на лінію. Крім того що це має бути стала робота, насамперед, це питання безпеки наших пасажирів. Кожен трамвай перед виходом на маршрут оглядається і перевіряється.

Скільки людей задіяні в щоденному технічному обслуговуванні?

Цілодобово працюють бригади цеху технічного обслуговування. Це біля 8 чоловік на зміні – фахівці по візках (колісні пари – ред.), електрики.

Також перед виходом на лінію трамваї прибирають (вологе прибирання раз на 7 днів після ТО-1).


Якими трамваями перевозять пасажирів, чи курсують у нас ще чеські вагони?

На базі чеських вагонів у нас зроблені трамваї VinWay – це удосконалені Вінницькою транспортною компанією вагони КТ-4UA і Т-4. Таких у нас 10 вагонів. Плюс виходять вагони Mirage та декілька вагонів КТ-4,на яких в свій час було встановлено електронну систему керування двигунами. І, звичайно, на сьогоднішній день, ми випускаємо на лінію 16 вагонів «Tram 2000», які Вінниця цьогоріч отримала зі Швейцарії.

Цюрихські трамваї Tram 2000 мають якісь особливості в експлуатації?

Це вагони новішого покоління, ніж Mirage. Вони відрізняються дизайном і технічними характеристиками – системою керування тяговими двигунами, та сама конструкція візків кардинально відрізняється від тих, що на вагонах Mirage.


Ви тримаєте комунікацію зі швейцарськими колегами щодо обслуговування вагонів?

Наші провідні спеціалісти – головний інженер депо, старший інженер, інженер цеху обслуговуванню візків –їздили у Цюрих і проходили стажування на WBZ(муніципальна транспортна компанія у Цюриху – ред.). Пройшли там стажування. Наш головний інженер впевнено володіє англійською мовою, він давно на зв’язку з працівниками WBZ. Тобто, маємо прямий зв'язок і всі питання, які виникають по експлуатації, завдяки сучасним засобам комунікації, вирішуються швидко.

Муніципальна транспортна компанія у Цюриху, аналогічна як наша ВТК, чи у них лише трамваї?

У них ще є тролейбуси. Але трамвайна мережа у Цюріху дуже розгалужена. Їх схема трамвайного руху, порівняно з Вінницею, велика. У них по місту близько 15 кілець для розвороту трамвая, у нас – чотири: на Барському шосе, Вишеньці, Електромережі та залізничному вокзалі.

Чи курсують на сьогодні у Цюриху Tram 2000, якими швейцарці поділились з Вінницею?

Так. Чому ми отримуємо вагони невеликими партіями? Бо вони ставлять на лінію в Цюриху новіші вагони, а ті що до нас приходять, йдуть прямо з лінії. Тобто, їх виводять з експлуатації і передають нам. У 2005 році, коли готували до відправки вагони Mirage, то шукали, хто у них візьме ці вагони. Наскільки я пам’ятаю, їх пропонували Львову, там відмовились. Потім звернулись до Вінниці. То були вагони 1967-1968 року. На той час у нас були чеські трамваї 1980-х років, та дехто говорив, мовляв, «старе». Перша партія вагонів Mirage у Вінницю прибула в 2008 році. Доставили їх тоді залізницею.

на вулицях Цюриха

Як транспортна компанія відбирає на роботу водіїв трамвая? У людини має бути водійське посвідчення?

Ні. Ми навчаємо водіїв трамваїв і тролейбусів.

Скільки часу потрібно щоб стати водієм трамвая?

Півроку.

Останнім часом по місту збільшилась кількість ДТП, чи стало більше аварій за участі трамвая?

На жаль, такі випадки є. За вересень було 4 ДТП, але з вини транспортної компанії – лише одне. Водії часто не пропускають трамвай. А раптово зупинити вагон непросто. Вага трамвая – 26 тон без пасажирів, а додати ще 130 чоловік, то ще більша маса.

Яка максимальна швидкість трамвая?

Ще ніхто цього не пробував ,обмеження  є станом колії та ПДР (посміхається – ред.). Але ми проводимо обстеження, тож сьогодні середня швидкість трамвая по місту – 12-14 кілометрів за годину.

14 липня 2022 року, коли росіяни вдарили ракетами по площі Перемоги, декілька одиниць транспорту були пошкоджені. Чи виходить зараз цей транспорт на маршрути?

У нас був пошкоджений тролейбус, автобус і два трамваї. Один з них із написом: «Вінниця дякує Швейцарії за підтримку України». Але дякувати Богу, всі залишились живі. Тільки вікна вичавило в трамваях. Ми ці вагони швидко відновили, і за два тижні після ракетного обстрілу вони вже були на лінії. Найбільше пошкоджень зазнав тролейбус, який під час удару був на зупинці. Ми його з рік ремонтували. Але пасажири живі. Також в автобусі скло розбилось, він тоді був на зупинці на Коцюбинського біля «Гроно».

На початку повномасштабної війни, коли оголошували повітряну тривогу, спочатку транспорт зупиняли, потім перестали. Чому прийняли рішення все таки продовжувати рух під час тривоги?

Така ситуація була не лише у Вінниці. Коли транспорт їде по мосту, неможливо зупинити і висаджувати людей. Треба доїхати до зупинки. Тому так і прийняли рішення. Транспорт стає на зупинці і кожен пасажир приймає для себе рішення.

Чи збільшилась кількість пасажирів, які не платять за проїзд, відколи не стало кондукторів?

Безготівковий розрахунок ми почали впроваджувати у травні 2020 року. На сьогодні, за моїми спостереженнями, люди стали більш відповідальними і сплачують за проїзд. Звичайно, є певна категорія… Але для цього працює контрольно-ревізійна служба. На жаль, є штрафи, певні конфлікти…

Який сьогодні штраф за несплачений проїзд?

160 гривень за проїзд без квитка в трамваї та тролейбусі, 240 гривень – в автобусі. Раніше було більше пасажирів, які не платили, зараз їх кількість значно зменшилось.

Серед працівників Вінницької транспортної компанії багато людей призвали до війська?

Близько 90 людей з числа наших співробітників стали на захист України. Це за весь період війни – з лютого 2014 року. Перший загинув у боях за Дебальцево в 2014 році, це працівник служби колії. На жаль, на сьогодні у нас вже п’ятеро загиблих… Це водій тролейбуса, водій трамвая, працівник служби енергогосподарства, працівник трамвайного депо. Хлопці віддали своє життя, захищаючи нас…


Вінниця.info