7 квіт. 2023 15:21

Останнє оновлення  
30 квіт. 2023 18:05
Суспільство
0

197

0

Грицики, бузина і цибуля: майстриня з Вінниччини створює яскраві писанки із природних матеріалів

Грицики, бузина і цибуля: майстриня з Вінниччини створює яскраві писанки із природних матеріалів

Писанки завжди пишуть на живому яйці


Здавна існує традиція перед Великоднем розписувати писанки. Подільська писанка має свої особливі традиційні орнаменти, які майстрині передають з покоління в покоління. Цікаво, що писати писанки можна як зі штучними, так і з природними барвниками. Майстриня із Тиврова привезла показати писанки, які зробила з природних матеріалів на виставку подільської писанки, що проходить в центрі народної творчості Вінниці.

Як саме створити таку писанку майстриня розповіла кореспонденту Вінниця.info.

«Я розписую писанки з використанням природних матеріалів. Я люблю використовувати відвар грициків, він дає ніжний лимонний колір, відвар рясту дасть фіолетове забарвлення. Ще я використовую цвіт бузини та ягоди бузини. Їх можна купити в аптеці. Дуже важко витягнути з природних матеріалів червоний колір, але славнозвісне лушпиння цибулі або корінь марени – дасть саме такий бажаний відтінок. Корінь марени теж можна найти в аптеках», - розповідає майстриня Олеся Пшенишнюк.

Створювати писанку потрібно лише на живому яйці. Перед тим, як розписувати, майстриня радить промити яйце в оцті.

«Лінії я наводжу воском. Потім купаю яйце в жовтій барві, потім наводжу воском лінії, які будуть оранжевими й остаточно купаю яйце в темному кольорі – це ягоди бузини. Мій улюблений орнамент – це ружа (традиційний наш подільський орнамент) дуже люблю дубові листочки, берегиню і дерево життя. Писанки це дуже потужний народний оберіг, який символізує відродження життя і надію на нове життя, тому що це завжди було пов'язано із весною, з новим урожаєм», - додає пані Олеся.

Писанки дарують дітям, чоловікам, жінкам, є писанки за померлих. Такі писанки досвідчені писанкарки створюють індивідуально для тих кому мають подарувати із притаманними орнаментами.

«Чоловікам писанки дарують із дубовим листочком. Це -символ здоров’я. Дітям дарують писанки з орнаментами квітів, ромашок. Дівчатам дарують ружу. Берегиня – це універсальна писанка – оберіг для всієї родини. А якщо багато барв це вже побажання людям добробуту.

А от сонця писанки за померлих мають бути чорно-білі. Я в себе започаткувала традицію і на провідну неділю приношу темні писанки, де є лише чорний і білий колір.

Є ще традиція закопувати писанки по краях поля, щоб був добрий урожай. Колись дівчина дарувала червону писанку парубку і це був знак любові, якщо він приймав таку писанку, він не міг їй відмовити», - говорить майстриня Олеся Пшенишнюк.

До слова, поглянути на традиційні українські писанки й познайомитися із різноманітною їх символікою можна на виставці у центрі народної творчості.

В експозиції нинішньої виставки «Великодня писанка-2023»презентуєтьсяпонад 200робітвід68 учасників.В основному це традиційні писанки, керамічні писанки, дряпанки, мальованки та писанкові композиції. Представлені також картини на великодню тематику майстрів народного малярства та живопису. Прикрашають експозицію виставки флористичні, керамічні й вишиті вироби, ляльки-мотанки, різьба по дереву, декоративний розпис та ручне ткацтво.

В рамках виставки з 6 по 12 квітня проводитимуться майстер-класи з написання писанки за участю провідних майстринь Вінниччини.Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Більше фото