26 жовт. 2023 10:53

Останнє оновлення  
26 жовт. 2023 11:39

4 хвилини читання

Інтерв'ю
0

735

0

Гуманітарна місія ООН - як на Вінниччині допомагають під час війни

Гуманітарна місія ООН - як на Вінниччині допомагають під час війни

Інтерв’ю з керівницею МОМ у Вінницькій області Тетяною Неприцькою


Тетяна Неприцька, керівниця Вінницького регіонального офісу МОМ

Від початку повномасштабного російського вторгнення на Вінниччині працює гуманітарна місія ООН – Міжнародна організація з міграції (МОМ).

«На жаль, гуманітарна сфера не перестане існувати, бо поки що ми не можемо досягнути ідеального світу, де не страждають люди», - каже керівниця МОМ у Вінницькій області Тетяна Неприцька.

В інтерв’ю Вінниця.info пані Тетяна розповіла про напрямки діяльності Міжнародної організації з міграції на Вінниччині, допомогу переселенцям, постраждалим від війни, підтримку підприємств критичної інфраструктури, медзакладів, соціальних установ, яку надають міжнародні партнери. До речі, у Вінницькому регіональному офісі працює лише 46 співробітників, серед яких є як переселенці, так і іноземці.

Які програми гуманітарної підтримки реалізовує Міжнародна організація з міграції саме на Вінниччині?

На Вінниччині ми реалізовуємо близько 10 проєктів, але всі вони, в першу чергу, спрямовані на допомогу переселенцям. Це і реконструкція та облаштування колективних центрів усім необхідним, і гуманітарна допомога людям, і мобільні клініки, які надають медичні послуги переселенцям у віддалених громадах. Також ми підтримуємо медичні заклади та підприємства критичної інфраструктури – водоканали і теплокомуненерго – обладнанням, генераторами. Є також напрямки психосоціальної підтримки, спрямовані на психологічне розвантаження для людей, що постраждали від війни, для ветеранів і їх родин, переселенців. Крім того, ми розуміємо, що окрім надання прямої гуманітарної допомоги, ми маємо також думати про майбутнє. Більшість переміщених родин лишаються тут вже понад рік і багатьом вже нема куди повертатися, тому важливо допомогти цим родинам стати частиною нової громади, яка прихистила їх. Своєю чергою, громада також має почати сприймати переселенців не як гостей, а повноцінну частину спільноти.


Психотерапевтичний майстер-клас з гончарного ремесла для переселенців у Вінниці

Що саме це за проєкти?

Це проєкти, направлені на згуртування внутрішньопереміщених осіб з мешканцями приймаючої громади. Тобто, місцеві жителі разом з переселенцями роблять щось корисне для громади. При цьому в ідеалі – створити нові робочі місця, допомогти переселенцям адаптуватися до нового життя. Адже одне з гасел нашої організації: «Міграція може бути корисною».

Наприклад, в Глуховецькій громаді зараз відбувається створення першого тренажерного залу, який буде безкоштовним для користування як переселенцями, так і місцевими. Вони разом із нашою допомогою працювали над цим проєктом. При цьому, тренером буде внутрішньопереміщена особа, яка буде офіційно працевлаштована. МОМ фінансує закупівлю спортивного обладнання. Ремонтні роботи частково робить громада, частково підрядники та активісти.

МОМ допомагали відкрити у Вінниці один з перших в Україні Центрів ветеранського розвитку. Ветеранський проект «Шлях стійкості» МОМ має тільки у Вінниці, чи в інших громадах області?

Так, дійсно. Вінниччина є пілотною областю-учасницею у проєкті «Помічник ветерана», який ініційовано Міністерством у справах ветеранів. І програма «Шлях стійкості», яка фінансується Урядом Німеччини, направлена на підтримку ветеранів, їхню реінтеграцію в цивільне життя. В рамках цього проєкту був облаштований Центр ветеранського розвитку на базі ВНТУ. Наша підтримка полягала в тому, що ми закуповували обладнання, техніку, ноутбуки, меблі, включно з інклюзивними меблями.

Зараз працюємо з Вінницькою, Ладижинською і Барською громадами. Це також будуть спільні проєкти, де ми допомагатимемо втілити в життя їхні корисні ініціативи з розбудови та залучити переселенську спільноту. Лідери громад краще знають, що їм потрібно: реабілітаційний центр, ремонт ЦНАПу, чи просвітницька робота. А ми зі свого боку готові підтримати це та профінансувати заради спільного блага.

Чому обрали саме ці громади?

Вони подали заявки. Всі оголошення про конкурси в нас публікуються на сайті. Все відкрито. Ключовим є активність громади і бажання працювати. Бо згуртування - це не лише про фінансування, а й про роботу громад, активну спільноту, залучення лідерів думок, бажання позитивних змін.

Як вас знаходять? По допомогу для ВПО громади звертаються?

По-різному. Влада допомагає, обласна військова адміністрація. У нас дуже тісна співпраця і дуже легко йде комунікація. Якщо ми даємо запит в адміністрацію, це не є в пустоту, ми точно знаємо що отримаємо зворотний зв'язок. На щастя, влада в Україні не є стороною конфлікту, у нас влада є стороною допомоги. Адже світовий досвід буває дуже різний. Окрім того, ми самі збираємо інформацію, відвідуємо громади, колективні центри, проводимо опитування, організовуємо видачі гуманітарної допомоги. Можу сказати, що у Вінницькій області немає жодної з 63 громад, де ми не надавали б хоча б один з видів допомоги.


Видача гігієнічних наборів для херсонців, що перемістилися у Вінницю

ТОП-потреби минулого року були генератори, вони потрібні і зараз. Які країни допомагали забезпечити критичну інфраструктуру на Вінниччині альтернативними джерелами електропостачання?

Генератори були наскрізною темою всіх розмов і зустрічей. Минулого року вони були потрібні в такій кількості, до якої не готовий був ніхто. Говорити, яка країна допомогла більше чи менше, дуже складно. Бо ми є структурою ООН, яка фінансується Управлінням ООН з координації гуманітарних справ, тобто, Урядами країн-членів ООН. Це була кооперація донорів. Від усіх країн ми отримували фінансування на закупку безпосередньо генераторів у великій кількості. Вони були різної потужності, від 2.5 кВт - для забезпечення невеликих місць компактного проживання, до великих, понад 100 кВт - для забезпечення потреб водоканалів, тепломереж. Наприклад, з останніх поставок передавалось 12 генераторів для обласних тепломереж, щоб забезпечити безперебійну роботу котелень «Вінницяоблтеплоенерго». Окрім критичної інфраструктури, ми розуміємо, що потрібно забезпечити безперебійний доступ до соціальних і адміністративних послуг в громадах. Нещодавно МОМ передала 15 генераторів, які були розподілені між ЦНАПами в 15 громадах Вінницької області.


Передача генератора Вінницькому реабілітаційному центру «Поділля»

Міжнародна організація з міграції закуповує за кошти фонду, який наповнюють країни-члени ООН?

Ми як структура ООН не продукуємо кошти. Ми не є прибутковою організацією. Ми функціонуємо за кошти донорів. Тобто, Уряди країн-членів ООН надають фінансування. Німеччина, США, Південна Корея, Японія, Данія, Норвегія - є дуже багато різних донорів. На закупівлю генераторів відгукнулись напевно всі країни, які дають фінансування на роботу гуманітарних місій в Україні. Для нас минулої зими найважче було знайти постачальників, бо генераторів фізично не було. Така кількість генераторів одночасно вимагала потреби в їх виготовленні. Тому це були бронювання замовлень, міжнародні поставки. Сама логістична робота займала багато часу наших колег. Тому ми пишаємось тим, що змогли забезпечити таку кількість допомоги. Це були лікарні, водоканали, тепломережі, місця компактного проживання.

Розкажіть, будь ласка, детальніше про проект з будівництва з житла для ВПО у Хмільнику. Коли може фактично розпочатись його реалізація? Скільки часу це може зайняти і хто фінансуватиме?

Якщо ми говоримо про проєкт будівництва житла для переселенців, то цей проєкт по суті розпочато в 2020 році. Його історія довга. Він починався з двох міст – Сєвєродонецьк Луганської області та Краматорська Донецької області. Тобто спочатку планувалось будівництво житла для ВПО в містах, де на той час були переміщені особи з тимчасово непідконтрольних уряду України територій. Але з подіями 24 лютого 2022 року актуальність будівництва житла в Сєвєродонецьку та Краматорську відпала. Не встигли. Тому був перегляд проєкту і його розширення.

Проєкт було перенесено в західні та центральні регіони, обрано 6 областей, де він має реалізовуватись, серед яких і Вінницька. Зараз він проходить свої первинні стадії, які передбачають, по-перше, вибір ділянок для будівництва. Бо якщо ми говоримо про житло, то є певні критерії - доступ до освітніх, медичних послуг, має бути транспортна розв’язка і щоб в майбутньому люди могли там знайти роботу та комфортно жити.

В рамках проєкту передбачається загалом будівництво 2 тисяч квартир на всі шість областей. Це багатоквартирні будинки. Чіткого розподілу, скільки житла буде побудовано, в якій області, зараз немає. Зараз проходить етап ідентифікації потенційних ділянок у певних громадах, документаційна робота, щоб можна було розпочинати там будівництво. Серед громад, які залучені у програму у Вінницькій області - Хмільницька, Ладижинська та Агрономічна територіальні громади.

Окрім того, 20% квартир, які мають бути побудовані, передбачаються і для місцевого населення - фахівців, які мають попит на ринку праці – лікарі, освітяни, соціальні працівники. Проживати в цих будинках вони мають на умовах пільгової оренди. Причому ця пільгова оренда має працювати на створення так званого «револьверного фонду». Ідея в тому, що оренда, яку вони виплачують, буде акумулюватись у фонді цього будинку, далі направлятись на громади, і далі на подальший розвиток цього будинку і прибудинкової території. Надалі це може перейти у будівництво нового житла.

У нас більше як півтора року триває війна. Зараз війна почалась ще й в Ізраїлі. Чи немає загрози, що зменшиться гуманітарна підтримка України у зв’язку з новими викликами в світі?

Найперше, я мало можу відповідати за стратегічне планування світової політики й фінансування загалом. Наше питання більш локальне. Якщо дивитись на світ в цілому, то в нас не має періодів без конфліктів, як би ми цього не прагнули. У світі завжди десь йде війна, стихійне лихо, страждають люди. Це різні локації, різні країни, різні континенти та різний контекст. На жаль, гуманітарна сфера не перестане існувати, бо поки що, ми не можемо досягнути ідеального світу, де не страждають люди. Прогнозувати, яким чином від збройного конфлікту на Близькому Сході зміниться допомога для України, напевно складно. Під час повномасштабного вторгнення в Україну була гуманітарна катастрофа через землетрус у Туреччині, наприклад, і МОМ реагував надзвичайно швидко. Не можу сказати що ми радикально відчули зміни крім, звичайно, співчуття нашим колегам у Туреччині. Там буди загиблі наші колеги та постраждалі. Ми продовжуємо працювати, допомагати людям, доки в нашій місії є потреба.


Виїзд на місце обстрілу в одній з громад Вінницької області для забезпечення матеріалами для ремонту

А в Європі МОМ працює? Адже там благополучні, мирні країни.

Так. Адже проблеми міграції існують всюди, міграційні процеси відбуваються у всьому світі. Там теж є люди, які потребують допомоги. Ми займаємося також питаннями протидії торгівлі людьми, сексуальній експлуатації. В мирних країнах Європи є штаб-квартири нашої організації, але там невелика кількість працівників.

Наразі найбільшою у світі є саме українська місія МОМ. Не знаю, це привід для гордості чи співчуття, бо розмір місії залежить від обсягу гуманітарної катастрофи та території на якій вона відбувається.

Для довідки.

Міжнародна організація з міграції є агенцією ООН з питань міграції та однією з найбільших гуманітарних організацій у світі. Допомагають внутрішньопереміщеним особам; центрам компактного проживання, гуртожиткам; соціальним і медичним установам що надають послуги для ВПО; підприємствам критичної інфраструктури, пунктам незламності; підтримують громади, що приймають ВПО.

Вінниця.info, фото надані Тетяною Неприцькою