7 жовт. 2022 13:18

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 14:02
Культура
0

154

0

Ілюзіон «Амбрось»: цікаві факти про найстаріший кінотеатр у центрі Вінниці

Ілюзіон «Амбрось»: цікаві факти про найстаріший кінотеатр у центрі Вінниці

У самому серці Вінниці – на Європейській площі знаходиться кінотеатр, який побудовано ще в 1911 році


У самому серці Вінниці – на Європейській площі знаходиться кінотеатр, який побудовано ще в 1911 році. Це найстаріший кінотеатр міста, який працює до сьогодні.

За свою понад столітню історію він змінював назви: «Театр мініатюр», «Ампір», «Червоні крила», «Ро́дина» - російська назва, нині «Роди́на» - українська назва з іншим змістом.

Історія кінотеатру починалась з ілюзіону «Амбрось». Його співвласниками у 1911 році були дворянка Добржанська та приватний повірений Ловицький. Заснований ілюзіон на садибі міського лікаря і домовласника Нєдельського. Його назва на той час була привабливою і багатообіцяючою – «Амбрось». Амбросія – у грецькій міфології – їжа богів, яка давала їм вічну юність і безсмертя.

Демонстрували у тогочасних ілюзіонах фільми, які в більшості поставляли з-за кордону. В Україні стали виробляти художні фільми з 1909 року – у Харкові, а з 1911 року – у Катеринославі (нині м. Дніпро). Їх репертуар складали художні або ігрові, документальні та науково-популярні фільми. У вінницьких кінозалах показували «Лебединая песня пропета или трагедия артиста», «Анатомия любви», драму «Чудо Брамина», «Вандализм германских варваров», кіноповість «Гуттаперчевый мальчик», хроніку «Похороны Великого князя Константина Константиновича», комедію «Сбежавший жених» тощо.

В глядацькому залі ілюзіону можна було зустріти учнів-реалістів і гімназисток, жандармів і військових, вчителів і лікарів, чиновників і адвокатів, службовців цукрових заводів та різних контор, робітників та дрібних торговців. Кінотеатр «Амбрось» був привабливим для вінницької молоді виставами, концертами, танцями, які проводили перед демонстрацією кіно. Прибутки власників ілюзіону складали приблизно 100 карбованців у день. Популярність та прибутковість закладу призвела до різкого протистояння його власників з міською владою. Проте кіно розвивалось. Впродовж 1911 – 1913 років у Вінниці було відкрито п’ять стаціонарних і один літній кінотеатри.

З початком Першої світової війни приватним власником ілюзіону «Амбрось» став Ловицький. Згодом ілюзіон змінив назву на «Театр мініатюр». У 1915 році Ловицький узяв в оренду Літній сад, нині частина сучасного центрального міського парку. На території саду був розташований ілюзіон «Антрепренер», який на честь коханої жінки він перейменував на театр «Кіса». Сад-парк і театр-ілюзіон давали значні прибутки.

У 1919 – 1920 роках радянська влада розпочала кампанію націоналізації приватних підприємств, і нинішній кінотеатр «Родина» передали у відання народного комісаріату освіти. У подальшому кінотеатр був клубом взуттєвої фабрики, на місці якої зараз торговельний центр «Скай Парк».

Після закінчення Другої світової, у 1945 році, клуб знову став кінотеатром і отримав назву «Ро́дина» (рос.). Нині це кінотеатр «Роди́на» (укр.) – єдиний кінотеатр, який є міським комунальним закладом.

До речі, кінотеатр «Родина» сьогодні, напевне єдиний в Україні має писані афіші – традиція, яку зберегли з повоєнних часів.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, підготовлено за матеріалами історико-документального нарису М. Р. Мудраченка

Більше фото