27 верес. 2022 13:06

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 14:06
Місто
0

164

0

Історія будинку на Соборній, головний вхід до якого прикрашають фігури атлантів

Історія будинку на Соборній, головний вхід до якого прикрашають фігури атлантів

Сьогодні в триповерховій будівлі розташовані офісні приміщення, а на першому поверсі кафе та магазин хутра


У Вінниці, на Соборній, 38 знаходиться старовинний будинок блакитного кольору. Зазвичай вінничани так і планують свої зустрічі: «Зустрінемось біля голубої будівлі в центрі».

Сьогодні в триповерховій будівлі розташовані офісні приміщення, а на першому поверсі кафе та магазин хутра. Колись – це будинок найбільшого книжкового магната Романа Шерра та готель «Палас».

Редакція Вінниця.info розповідає історію будинку на Соборній, 38.

Триповерховий будинок, за стилістикою неоренесансний, з елементами бароко, розташований у кварталі історично сформованої забудови Середмістя Вінниці, у щільному периметрі забудови головної вулиці міста.

Прибутковий будинок, відомий також як готель «Палас», збудовано за проєктом міського архітектора Григорія Артинова на замовлення Романа Борисовича Шерра – підприємця, власника друкарні, паперового магазину та книгарні з бібліотекою у Вінниці.

Власник великої немирівської друкарні й палітурні Роман Борисович Шерр придбав тут земельну ділянку, і одразу почалося будівництво. Проект підписаний 1901 році.

Саме будинки та споруди, що з’явилися у місті на рубежі 19 та 20 століття і збереглися до нашого часу, сформували характер забудови центральної частини міста.

У Вінниці в цей період з’являються будівлі в стилі модерн. У забудові центральної частини міста зразки модерну різної якості можна побачити і зараз. Прибутковий будинок Романа Шерра виконано з елементами романтичних стилізацій. Такі будівлі характерні поєднанням різних елементів, прийомів, стилів, що отримало дещо неточну критичну назву – еклектика.

Коли у 1911 році Роман Борисович помер, його майно успадкували дружина Софія і два сини. Під час революції родина не мала можливості активно займатися друкарнею, тому її продали вінницькому товариству «Просвіта». Після революції в лівій частині будинку тривалий час розміщувався кооперативний книжковий магазин.

З кінця 20-х років у правій частині будинку розташовувався «Торгсін», де можна було обміняти золоті або інші коштовні речі на гроші або продукти. Після війни тривалий час там діяла одна з найбільших у Вінниці молочарень.

Сам будинок П-подібний у плані, із незначним заднім подвір’ям і орієнтацією головного фасаду на центральну вулицю міста. Збудований із цегли, головний фасад тинькований. Композиція фасаду симетрично-осьова. Вісь симетрії підтримана масивним прямокутним еркером на консолях з чотиригранним куполовидним дахом.

Консолі прикрашені фігурами атлантів. По флангах еркеру консолі підкреслено спареними колонами з елементами коринфського ордеру.

На першому поверсі по центру головний вхід до будинку, з двох боків – вітрини магазинів та входи до них. Стіни першого поверху по головному фасаду рустовані. Вікна на другому поверсі мають переріз прямокутний, в наличниках використані пілястри з елементами доричного ордеру, прямокутні сандрики мають прикрасу у вигляді замкового каменю. На третьому поверсі навколо напiвциркульних вікон виконано обрамлення у вигляді пілястр з елементами коринфського ордеру та аналогічним складного профілю сандриком. Втрачені балкони на другому та третьому поверхах.

Будівля пам'ятки належить до періоду розквіту будівництва у місті кінця 19 століття – початку 20 століття, коли відбувався пошук нових форм та стилів в архітектурі у Європі. Готель «Палас» є яскравим прикладом в застосуванні елементів класичних стилів під впливом нового стилю модерн, який широко розповсюджувався в той час по Європі.

Будинок має важливе містоформуюче значення для головної вулиці та центральної частини міста. У 2010р. проведено реставраційні роботи фасаду. Нині в будівлі розташовані офіси, стоматологія, нотаріус. А на першому поверсі – кафе та магазин хутра.

Вінничани також часто влаштовують фотосесію в під’їзді будинку.Довідка – за матеріалами Л.М. Денисової.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

БІЛЬШЕ ФОТО ДИВІТЬСЯ У СЛАЙДЕРІ.

Більше фото