6 черв. 2023 11:21

Останнє оновлення  
6 черв. 2023 11:23

3 хвилини читання

Місто
0

1571

0

Історія вулиці у центрі Вінниці, яка змінювала назву шість разів

Історія вулиці у центрі Вінниці, яка змінювала назву шість разів

На честь Кропивницького вулицю називали тричі


Іноді може здатись, що вінничани знають про рідне місто геть усе – безліч статей прочитано, багато музейних виставок відвідано… Проте іноді звичні нам вулиці приховують в собі потаємні факти, і прогулюючись Вінницею, ти ніби потрапляєш у портал в минуле.

Чи звертали ви увагу на вулицю Кропивницького, яка розмістилась у середмісті? Невелика, із затишними двориками і будівлями, стіни яких обплітає зелений плющ. Це навіює атмосферу старої Одеси.


До 1910 року ця місцевість Вінниці мала найменування Монастирський провулок. Згодом з ініціативи керівника археологічної комісії при Вінницькій міській управі, отця Івана Шиповича її було перейменовано у вулицю Кропивницького, на честь видатного шляхтича, державного діяча Речі Посполитої Михайла Кропивницького.

Ця історична постать овіяна атмосферою загадковості: роки його народження і смерті, на жаль, невідомі. Як повідомляють в музеї Вінниці, він був сином шляхтича Северина Кропивницького, брацлавського земського писаря, дідича села Комарова, що нині знаходиться у Вінницькому районі Вінницької області. Протягом декількох десятків років Михайло Кропивницький займав статусний шляхетський уряд підсудка Брацлавського воєводства. Він виконував обов’язки помічника судді земського суду, а в разі потреби замінював його. Тож не дивно, що саме його ім’я вирішили виділити, присвятивши діячу цілу вулицю.


Проте це був лише початок довгої колізії, пов’язаної з історичною частиною Вінниці. Друга назва протрималась трохи більше 10 років, перш ніж настали похмурі часи радянської окупації. Тоді вулиця Кропивницького набула найменування – Комуністична. У 1941 році місцевість знову перетворилась на Кропивницького, а за три роки – повторно на Комуністичну. Такою вона була аж до моменту відновлення незалежності України. Трохи згодом, у 1992 році, Вінницька міська рада повернула вулиці те, що належить їй по праву. Вона знову стала носити горду назву, що увіковічує пам’ять про видатного вінничанина Михайла Кропивницького. Цікаво, що через відсутність його імені у назві вулиці багато хто досі вважає, що її названо на честь одного з корифеїв українського театру Марка Кропивницького.


Це лише маленький відсоток історичної спадщини Вінниці, яку можна розгледіти, якщо бути трохи більш уважним і зацікавленим до своєї малої Батьківщини. Кожна вулиця тут по-своєму унікальна, і буде надихати ще не одне покоління вінничан.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Більше фото