15 лют. 2023 10:38

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 13:03
Культура
0

174

0

Історики опублікували унікальний документ - план Вінниці та околиць 1802 року

Історики опублікували унікальний документ - план Вінниці та околиць 1802 року

На мапі видно Вінницю в перші роки після окупації краю Російською імперією


Музей Вінниці презентував унікальний документ – план Вінниці та околиць 1802 року. Вперше він був опублікований у книзі Арсена Зінченка «Руські парохії міста Вінниці у XVIII столітті». Тепер виклали електронну версію цієї мапи https://bit.ly/3E9hsvW

На мапі видно Вінницю в перші роки після окупації краю Російською імперією.

«Судячи з карти, найбільш забудованою тоді була східна частина сучасного середмістя. Територію сучасного Замостя позначили як передмістя Вінниці, а Старе місто – як окреме поселення в межах міських земель. Хоча згодом, на пізніших мапах, його теж називатимуть передмістям.

На річці Бог (Південним Бугом вона стане пізніше) бачимо багато острівців. Один з них, в районі сучасного Староміського мосту, позначений як «Низовинний острів».

Із заходу до міста веде Літинський шлях, який на лівому березі за містом перетворюється на Немирівський. На тому ж березі, на північ (в районі сучасної вулиці Гонти) та на південь (в районі Сабарівського лісу) від міста розташовані дві корчми.

Також на мапі бачимо сусідні з Вінницею села, які в наш час є частиною міста: П’ятничани, Сабарів, Тяжилів, Великі та Малі Хутори (нині Малі та Вінницькі Хутори)», - описують документ у Музеї Вінниці.

Оригінал плану міста Вінниці та околиць 1802 року зберігається у російському державному військово-історичному архіві. Ймовірно як і багато інших важливих документів, пов’язаних з історією нашого міста.

«Можемо тільки сподіватися, що ці безцінні історичні джерела колись стануть доступними для українських дослідників, а не зникнуть безслідно в глибинах російських архівів.

Свого часу скан-копію мапи нам вдалося отримати завдяки об’єднанню зусиль із Державним архівом Вінницької області. Дякуємо колегам за допомогу», - зазначають в музеї.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info