28 берез. 2023 14:13

Останнє оновлення  
30 квіт. 2023 18:05
Суспільство
0

282

0

Кладовище на Європейській площі. Скільки людей поховано в центрі Вінниці, встановлять пошуковці

Кладовище на Європейській площі. Скільки людей поховано в центрі Вінниці, встановлять пошуковці

Серед похованих можливо є і китайці, які воювали на боці червоноармійців


Більшість вінничан та гостей міста, прогулюючись центром Вінниці по Європейській площі, навіть не задумувались про те, що ходять поруч з кладовищем. За даними істориків та дослідників на території колишнього Меморіалу Слави біля «вічного вогню» поховано та перепоховано близько 150 осіб. Серед яких можливо і китайці, які воювали на боці червоноармійців і загинули в бою з отаманським підрозділом. Загалом фахівці зазначають, що на Європейській площі існують поховання трьох періодів. Підтвердити або спростувати інформацію про те скільки могил, мають в результаті пошуково-ексгумаційних досліджень. До робіт приступлять як тільки дозволять погодні умови. Також дослідження покажуть, чи збудувала радянська влада склеп Максимовичу у центрі міста.

Могили трьох періодів

«Зона пам’яті Меморіалу Слави цікава і складна. Старт поховання даний був у революційний період. З перших поховань ми маємо інформацію про листопад 1920 року. Це близько 60 чоловік червоноармійців, які загинули в бою з українськими і регулярними отаманськими підрозділами в районі Махнівки від рук підрозділу отаманки Марусі Соколовської. За спогадами очевидця, серед цих 60 червоноармійців була велика кількість китайців, які воювали на стороні більшовиків.

За два роки потому 1921 – 1922 рік архівні документи констатують, що поховання набули хаотичного характеру. Що це означає, не знаємо, але в цей проміжок часу там з’явилось кілька індивідуальних поховань місцевої партійної військової комсомольської номенклатури, яка воювала проти Української Народної Республіки.

Другий етап місця пам’яті пов'язаний з 50-ми роками. У 1958 році сюди організовано допоховують з цвинтарів міста Вінниці та області колективні та індивідуальні могили, пов’язані з громадянською війною та Другою світовою. Це теж не все, бо крайніми стали поховання 1970 років. Це були вінницькі партизани й підпільники. Зокрема відома всім Лариса Ратушна, яка перепохована на Європейській площі, з вінницького православного кладовища. Також підпільники Юрій Курій, підпільники-партизани Мельник і Кузьмін.

Але не завжди архівна чи газетна інформація зовсім точна. Тому пошуковці працюватимуть на цій ділянці», - говорить керівник музею «Вінниці» Олександр Федоришен.

У 20-х роках минулого століття було рішення місцевої влади про створення склепу Максимовича. Чи був збудований склеп, як він виглядав, ніхто не знає. Зрештою, метод пошуково-ексгумаційних робіт дозволить встановити істину.

Куди перенесуть останки

Поховання з центру Вінниці будуть перенесені на цвинтарі, там, де їм місце.

«Могили, пов’язані з Другою світовою, які будуть знайдені, планують перепоховати на Київській, на Меморіалі Слави в зоні Меморіалу борців з нацизмом. Інші могили будуть на суміжному цвинтарі, поряд з Меморіалом на колишньому первинному цвинтарі Слободи П’ятничанської», - Олександр Федоришен.

Також рідні можуть самостійно обрати місце перепоховання.

Скільки часу триватимуть розкопки

«Ми будемо старатись зробити розкопки у максимально стислі терміни. Але об’єкт є складний і великий. Ми не знаємо що нас там чекає. У пошуковій тематиці головне питання - відкриття території. Тільки після того як будуть проведені розкопки, буде відкрито територію меморіалу, ми зможемо підтвердити або спростувати архівні дані, які досліджені.

Зараз будівельники розчистили територію. Потім пошуковці будуть знімати верхній шар ґрунту, проводити розкопки, і дослідження кожного останку. Після цього зможемо показати картину яка є насправді та встановити які там поховання, і чи не є частина цього меморіалу просто ідеологічною бутафорією», - говорить директор меморіально-пошукового центру «Доля» Святослав Шеремета.

Дослідження планують завершити за місяць – півтора, але це залежить і від погоди.

Яка буде глибина розкопок?

«Це може бути і глибина два метри, 2,5, чи 1,5. Але для нас поки невідомо який шар насипного ґрунту є на даній території. Від товщини насипного ґрунту, коли будуть закладені перші шурфи, і траншеї, тоді можна буде сказати про глибину, де проводитимуться дослідження. Зараз будівельники провели підготовчі роботи і сьогодні фахівці мали розпочати перший етап зняття верхнього шару ґрунту, але погодні умови не дозволили», - каже Святослав Шеремета.

Залучати велику кількість працівників не планують

«Остання реконструкція Меморіалу (70-роки – ред.) мала потужні бетонні споруди, які обмежують використання великої кількості працівників. Найлегше працювати, коли відкрита земельна ділянка. Коли є надбудова, то є перешкоди і досить серйозні», - говорить Заступник меморіально-пошукового центру «Доля», керівник пошукових робіт Володимир Савчук.

20 березня територію досліджень огородили парканом. Кілька днів тому почали підготовчі роботи.

Як повідомляла Вінниця.info, у травні минулого року з площі Європейської прибрали скульптурну композицію з будьонівцем, червоногвардійцям та червоноармійцем. Пізніше були демонтовані бетонні стели, на яких знаходились плити з викарбуваними іменами полеглих у Другій світовій війні. Плити встановлять на гранітних колонах на вулиці Київській.

Архівні фото:

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Більше фото