17 лип. 2018 15:27

Останнє оновлення  
13 берез. 2023 11:21
Економіка
0

292

0

Квіти, які прикрашають сади Голландії та Франції, вирощують біля Вінниці. Фоторепортаж з трояндового поля

Квіти, які прикрашають сади Голландії та Франції, вирощують біля Вінниці. Фоторепортаж з трояндового поля

 Квіти, які прикрашають сади Голландії та Франції, вирощують біля Вінниці. Фоторепортаж з трояндового поля 


У Вінницькому районі більше 15 років працює спільне Україно-Голландське підприємство, що займається вирощуванням троянд, ягідних культур та плодових дерев. Вінницькі троянди використовують в ландшафтному дизайні, озелененні садів та реалізують не лише в Україні, а й на ринках Голландії Австрії, Німеччини та Франції. Жовті, червоні, білі, пурпурові та рожеві кольори – неймовірна краса трояндового поля в селі Некрасово.

«Загалом, для виробництва використовуємо приблизно 25 гектарів землі, з яких 6 гектарів - поле троянд і 6 гектарів – підщепи до троянди (шипшина – ред.). Троянду вирощуємо в дворічному циклі. Тобто, перший рік висаджуємо підщепу, на ню щеплюємо культурне вічко троянди, і вже на наступний рік отримуємо троянду. Використовуємо спеціальну сортову шипшину, яку завозимо з Нідерландів або з Польщі. Технологічно вона набагато краще підходить для виробництва троянди і це дозволяє в подальшому отримати кущ значно вищої якості.

Ми маємо приблизно 110 сортів різної селекції, в тому числі і передових світових селекціонерів», - розповідає генеральний директор ТОВ СП «ДекоПлант» Олександр Дусанюк. 

«Королева квітів»

«Грунт для троянди потрібно постійно змінювати. В нас зараз 4 поля, в ідеалі повинно бути 6, щоб троянда поверталась через кожні 5 років на місце свого «проживання». Це потрібно, аби не виснажувати ґрунт, не накопичувати хвороби, та щоб встигнути оздоровити ґрунт між періодами вирощування.

Найважливіший момент для вирощування троянд – щеплення. Повинні бути враховані всі фактори. Ми вирощуємо шипшину, вона повинна бути оптимального розміру, не переросла, не товста, не тонка. Троянда має визріти, перецвісти, щоб ми взяли з неї вічко і привили до шипшини», - пояснює технологію вирощування квітів головний агроном Віктор Дробот.

Щеплені пагінці пакують в папір, пакунок називають «цукеркою», потім рослину висаджують.

«Ми обрізаємо спочатку листочки, потім черенки відправляємо для окуліровки. Вже з них отримують троянди», - розповідає працівниця.

В саду троянди потребують відповідного догляду. Їх необхідно висаджувати на максимально освітлених ділянках, де мінімум рослин-конкурентів. Грунт має бути вологим. Коли квітка перецвіла, троянду потрібно зрізати. На зиму троянду зрізають на 30 – 40 см і потрібно пригорнути ґрунтом. Якщо це плетиста троянда, вона має бути заправлена в шпалеру.

 

Вінницька троянда продається в Голландії, Великобританії, Німеччині, Австрії та Франції

«Цього року приблизно 20% нашої продукції поїхало за кордон. Почали працювати на експорт лише два роки тому, але маємо дуже позитивні відгуки по якості, сподіваюсь, що зможемо суттєво збільшити частку експорту. Нашою продукцією зацікавлені європейські фермери, а також супермаркети, які продають троянду в готовому запакованому вигляді.

Перш за все, троянду експортуємо до Голландії. Також наша троянда доїжджає до Великобританії, Австрії, Німеччини та Франції. Там на поличках в супермаркеті троянда може коштувати приблизно 5 – 6 євро, це значно дорожче, ніж в нас.

Продаємо продукцію через нашого партнера в Голландії. Відправляємо на його підприємство в Польщі, він далі продає в Європу, загалом від 3 до 5 мільйонів саджанців троянд щороку. В цьому процесі наша є частинка», - говорить Олександр Дусанюк.

Історія створення трояндового виробництва біля Вінниці

«Підприємство заснували в 2003 році. На ринок вийшли з 2006-го. Коли я був студентом, надійшла пропозиція від нашого міжнародного відділу в аграрному університеті відвідати Нідерланди. Голандська компанія шукала молодих людей на стажування з подальшою перспективою роботи. В мене товариш працював в тому відділі і каже: ти по всіх вимогах підходиш, англійську знаєш, маєш гарні оцінки по маркетингу і менеджменту, давай, їдь. До цього ми з товаришем мріяли зробити аграрний невеличкий бізнес з вирощування овочів чи ягід.

Коли я приїхав в Голландію, вони хотіли купувати саджанці в Україні. На той момент був 2003 рік, вони перестали вирощувати саджанці в Голландії, а купували в фермерів у Польщі, Угорщині, Сербії, Болгарії, навіть в Узбекистані. Виникло питання, чому не додати Україну. На той момент, вони Україну розглядали, як Польщу чи Угорщину, які на той момент не були членами ЄС.

Голландці шукали людей, які могли б допомогти купувати для них саджанці в Україні. Єдиною проблемою, як з’ясувалось, було те, що в Україні виробництва троянд не було. Тоді в нас вирощували лише на виставки-ярмарки або для продажу на базарі. Ціна, яку запропонували тоді голландці - 30 євроцентів, а наші фермери хотіли за троянду 1 євро. Тому голландці, знаючи про мою ідею створення агробізнесу, запропонували вирощувати троянди. Так і почався бізнес.

Спочатку ми вклали символічну суму – 37 тис. євро на протязі двох років. На той час цього було достатньо. Потім нам голландці допомагали з пільговою поставкою техніки, з відстрочками платежу. В 2009 році ми отримали від Урядового банку Голландії кредит для розвитку під бізнес-план, без застави, в нас такі кредити ніхто не видає. Так і працюємо», - розповів директор підприємства.

Трояндове поле 

 

 

 

Догляд за шипшиною і щеплення

Анна Гаращук, Вiнниця.info