18 квіт. 2017 15:06

Останнє оновлення  
13 берез. 2023 11:39
Суспільство
0

61

0

На Вінниччині завершують реставрацію палацу, де жив адмірал, який винайшов літак

На Вінниччині завершують реставрацію палацу, де жив адмірал, який винайшов літак

 На Вінниччині завершують реставрацію палацу, де жив адмірал, який винайшов літак


 В смт. Вороновиця на Вінниччині до Дня Європи, який відзначатимуть 20 травня, планують завершити реконструкцію маєтку Грохольських – Можайських. Саме в цій будівлі, працював над створенням першого в світі літального апарату – Олександр Можайський.

«Капітальні реставраційні роботи розпочаті на початку літа 2016 року. На 20 травня планується завершення ремонтно-реставраційних робіт. Залишились ремонтні роботи – нанесення фону, завершення штукатурки в деяких місцях та частково – роботи по парковій зоні. Це вимощування тротуарних доріжок, відновлення сходів на центральному фасаді. Потім відновлення кам’яного муру, який при під’їзді до маєтку. Там і парковку облаштують», - повідомив директор музею Віктор Дем’яненко.

В будівлі маєтку зараз знаходиться два музеї, бібліотека та гурток хореографії для дітей. Директор музею говорить, що в майбутньому в кімнатах з ліпнинею планують відтворити побут 18 століття.

«Тут два музеї – музей авіації та музей відомого кобзаря Володимира Перепелюка, який був солістом київського хору Вірьовки. В перспективі ми хочемо дещо змінити. Тут цікаві музеї та сам маєток своєю архітектурою. З 43 кімнат, які є в маєтку, дві кімнати кругла та овальна – з купольною системою. В цих банкетних залах ліпнина на тематику грецької міфології, які збереглись на сьогодні. Ліпнині понад 240 років, це привертає увагу. За ці роки ні одна із ліпнин на стелях не замінювалась з моменту її створення.

В перспективі є думка обласного керівництва, ми її підтримуємо, щоб відвести цей музей під музейний комплекс. Тут планується розвивати музей авіації. Зали з ліпниною - відвести під побут, щоб відтворити там життя кінця 18 століття. Хочемо показати, як проводились бали, відтворити балкончик. В круглому колонному залі чудова акустика. В майбутньому там можна організовувати прослуховування камерної музики», - говорить Віктор Дем’яненко.

Чим дивує маєток

Історія маєтку у Вороновиці починається з 1770 року. Михайло Грохольський розпорядився на місці старого дерев’яного панського маєтку звести палац. Будівлю завершили в 1777 році. Архітектор, який розробив проект, невідомий, але історики схиляються в думці, що це був Домінік Мерліні – королівський архітектор. Будівля має три поверхи, її зроблено у вигляді дуги, ніби крила від центрального входу огортають парк. Загальна площа палацу – 2500 кв.м, складається з 43 кімнат, дві з яких банкетні зали. Одна кругла, інша – у формі овалу. Саме в цих залах на стелі збереглась ліпнина, зроблена більше двох століть тому. В кінці 18 століття палац був оточений чудовим парком. До наших часів паркова зона майже не збереглась, хоча є кілька каштанів, яким на вигляд більше сотні років. Перед фасадом будівлі було розбито круглий партер, через який йшла центральна алея.

Власник маєтку у 1869 році - Людгард Грохольський емігрував до Австрії та продав маєток Миколі Можайському. Після смерті Миколи Можайського, маєтком почав управляти його брат – Олександр Можайський – російський морський офіцер, який брав участь в поході Кронштадт – Японія. Він був контр-адміралом, винахідником та піонером авіації.

З 1869 по 1876 рік Олександр Можайський жив у палаці. Саме у Вороновиці він розробив конструкцію першого літального апарату у вигляді планера. Його конструкція, на відміну від тієї, що представлена братами Райтами, мала руль у вигляді штурвала корабля, шасі та човен… Випробування першої моделі літального апарату, проводили як у Вороновиці, так і за 12 кілометрів від маєтку - в селі Потуш над рівниною русла річки Південний Буг.

В кінці 1876 року О. Можайський з готовим проектом та кошторисною документацією на створення першого літального апарату, повернувся в Петербург. За часів володіння маєтком О. Можайським – до 1918 року, палац зазнав незначних змін – з паркового фасаду зняли балкон та лоджію, розібрали оранжерею та зняли паркан навколо маєтку.

У 1971 на місці палацу створили музей авіації, де зібрані різні макети літальних апаратів, починаючи від найпершого – розробленого О. Можайським, до сучасних авіа суден українського виробництва.

В музеї розкажуть історію авіабудування та про перше в світі з’єднання важких бомбардувальників «Ілля Муромець» - конструкції Сікорського. В 1916 році штаб ескадри повітряних кораблів та база забезпечення стратегічної авіації якого знаходилась у Вінниці (в районі насіннєвого заводу).

Ліпнина, якій 240 років

Музей авіації

Музей кобзаря Володимира Перепелюка

Як відомо, реставрація пам’ятки архітектури 18 століття проводиться за рахунок гранту, виділеного від ЄС в сумі 300 тис. євро. Замовником реставрації є Вінницька районна рада, а виконавець підрядних робіт – ТОВ «МУР».

Вінниця.info