21 верес. 2023 14:54

Останнє оновлення  
21 верес. 2023 14:54

2 хвилини читання

Культура
0

443

0

На Вінниччині, у рамках європейського гранту дослідили гастрономічну спадщину

На Вінниччині, у рамках європейського гранту дослідили гастрономічну спадщину

У 10-ти громадах Вінницької і Хмельницької областей команда Подільського шляху святого Якова (Camino Podolico) спільно з фахівцями провела експедицію з дослідження нематеріальної (зокрема, гастрономічної) спадщини культурного маршруту.


В рамках проєкту «Шлях має тривати», який отримав грантове фінансування Днів Європейської спадщини, за підтримки Ради Європи і Європейської Комісії проходять заходи з відновлення культурно-пізнавального та паломницького маршруту з Вінниці до Кам’янця-Подільського Camino Podolico, його дослідження і популяризації завдяки гастрономічній складовій.

Зазначається, що експедиція охопила по п’ять громад Вінницької і Хмельницької областей: Гнівань, Браїлів, Жмеринку, Северинівку, Бар, Віньківці, Зіньків, Маліївці, Дунаївці і Кам'янець-Подільський. У кожній з них відбулася зустріч з місцевими координаторами, дослідження гастроспадщини, майстер-класи з приготування подільських страв від носіїв автентичної локальної кухні, а також фото- і відеофіксація для промоційних матеріалів. Наразі розпочалася розробка гастрономічного каталогу Camino Podolico, який випустять і презентують в різних містах України вже наступного місяця. 

Як розповіла начальниця відділу розвитку туризму департаменту маркетингу міста та туризму Світлана Циганкова, Camino Podolico пролягає довжиною понад 250 кілометрів багатими на спадщину населеними пунктами Поділля.

«Особливе місце в цьому займає гастрономія, що ми й хотіли підкреслити нашим проєктом. Під час поїздок в громади наша команда зібрала інформацію від носіїв рецептів і зафільмувала процес приготування страв подільської кухні», - розповіла начальниця.

Також вона додала, що таким чином у гастрокаталог Camino Podolico увійде щонайменше 25 традиційних рецептів українською та англійською мовами.


Серед них білий борщ, який готують у Маліївцях, ворошилівські рубчики з шлунку молодого теляти у Гніванській громаді, голубці на свинячому ребрі часів Королеви Бони у Барській громаді або рагу з кислими огірками у Браїлові та багато інших цікавих страв локальної кухні.


Крім цього, партнери з «Центру стратегічного розвитку територій» провели 10 практичних воркшопів для започаткування Днів європейської спадщини у громадах. Учасникам пропонували розробити ідеї майстер-класів, екскурсій, презентацій чи будь-яких інших подій, через які вони могли би презентувати живу спадщину своїх сіл та містечок. Також було зібрано інформацію з наявної нематеріальної спадщини, що має зберігатися та передаватися для наступних поколінь.

«У зв'язку з агресією проти України ми відклали офіційний сезон Подільського шляху Святого Якова на невизначений термін. Але велика кількість мандрівників продовжують писати нам і просити про відновлення паломництва. У громадах також є велике зацікавлення в розвитку маршруту, що ми побачили під час цієї експедиції», - зазначив зазначив директор департаменту маркетингу міста та туризму Олександр Вешелені.

Тож для того, щоб зберегти потенціал і дати можливість громадам розвиватися, працювати над збереженням своєї спадщини, продовжується робота над проєктом попри усі виклики сьогодення.

У червні цього року Camino Podolico прийняли до Європейської федерації Шляху святого Якова. І наступного року, коли Подільський шлях святого Якова отримає сертифікацію та увійде до європейської мережі маршрутів до Сантьяго-де-Компостела, каже Олександр Вешелені, зі сподіванням на його відновлення зусиллями усіх долучених громад.


Вінниця.info, фото - Visit Vinnytsia