5 жовт. 2021 15:52

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 16:53
Суспільство
0

102

0

На Вінниччині влаштовують екскурсії на розкопки 3000-річного кургану, де вчать дітей азам археології. Фото

На Вінниччині влаштовують екскурсії на розкопки 3000-річного кургану, де вчать дітей азам археології. Фото

Приєднуватися до розкопок можуть навіть діти


У селі Токарівка Северинівської громади на Вінниччині, тривають розкопки курганів, яким може бути близько 3000 років. На місці поховання людей часів раннього залізного віку, працюють археологи з України та Польщі. Для місцевих жителів вони влаштовують спеціальні екскурсії. А також навчають, як правильно проводити польові археологічні дослідження. Після короткого курсу, приєднуватися до розкопок можуть навіть діти. Наразі на одному з курганів вже виявили дерев’яну конструкцію – частину комплексу поховання. А неподалік - частинки розбитого посуду з ритуальної тризни, своєрідних поминок за померлим.

«Залишки деревини цього поховального комплексу були розставлені своєрідним способом. Дерев’яна конструкція в плані кругла, але, схоже, що початково дерев’яні колоди були складені конічно. Конструкція, якщо говорити простіше, своєю формою нагадує тіпі - переносне житло кочових індіанців Північної Америки. Тобто, дерев’яні колоди, діаметром близько 20 сантиметрів, викладали по колу під нахилом таким чином, що вони з’єднувалися по центру. В процесі здійснення поховальних обрядів ця конструкція була спалена, а поверх вже насипаний курган, висота якого в наш час становила близько 1,5 м», - розповідає Вінниця.info керівник експедиції Віталій Рудь, кандидат історичних наук, науковий співробітник Інституту археології Національної академії наук України.


Він також розповідає, що про давні місця поховання біля Токарівки було відомо давно.

«Перша інформація про випадкові знахідки поховань відома ще з кінця 19 століття. Про них повідомляли місцеві жителі під час проведення сільськогосподарських робіт. Це місце було позначено на картах, як археологічний об’єкт ще за радянські часів. На початку 2000 років його внесли на державний облік в рамках пам’яткоохоронних заходів. Кургани біля Токарівки обстежені Михайлом Потупчиком – завідувачем сектору охорони культурної спадщини Вінницької ОДА. І були заплановані масштабні дослідження. Окрім того, на цій території виявили не один курган, а цілих шість курганів. Нещодавно проведенням спільних археологічних досліджень поховань в регіоні, дослідженнями ще й зацікавилися наші колеги з Університету імені Адама Міцкевича у місті Познань у Польщі. Тепер ми працюємо спільно. По суті, роботи тривають другий рік, хоч і розпочалися у 2019-му. Один рік «випав» через пандемію. І от, від початку вересня роботи знову відновилися. Наразі ми працюємо над дослідженнями одночасно двох курганів», - продовжує Рудь.


Археолог також зауважує, що працювати на Вінниччині йому приємно, адже сам він з родом з колишнього Барського району.

«Нам дуже приємно, коли до нас приходять місцеві жителі, цікавляться, що робимо. Адже, люди мають знати про історію свого населеного пункту, земель, які знаходяться навколо. Навіть почали вже збирати екскурсії. Кілька днів тому приходили діти із Северинівки. Їм, як і всіх іншим нашим відвідувачам, ми демонструємо, як правильно проводити розкопки, як працюють археологи. Повірте, ми пояснюємо доступно. Люди у нас тямущі. Робота волонтерів в команді із досвідченими спеціалістами приносить високі результати. І при цьому не буде пошкоджений жоден з артефактів»,- підкреслює Віталій Рудь.


Зауважимо, Віталій цього року також очолював експедицію над розкопками древнього поселення у селі Кісниця, що входить до Городківської громади на Вінниччині. Влітку там знайшли «сапу» з рогу та посуд трипільців.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, фото Віталія Рудя та з соціальних мереж.