17 берез. 2023 14:57

Останнє оновлення  
30 квіт. 2023 18:05
Суспільство
0

361

0

Нові ноги і руки. Репортаж із протезного підприємства у Вінниці

Нові ноги і руки. Репортаж із протезного підприємства у Вінниці

Бійці з вінницькими протезами знову повертаються у стрій


Щодня через повномасштабну війну Росії проти України військові отримують важкі поранення, лікарям не завжди вдається врятувати руки і ноги. Аби повернутися до повноцінного життя в Україні проводять безкоштовне протезування. На Вінницькому державному протезно-ортопедичному підприємстві виготовляють протези найвищої ступені активності з якими можна бігати, кататися на велосипеді, водити автівку. Є випадки, коли бійці після протезування кінцівок поверталися знову на війну.

Кореспондент Вінниця.info побувала на протезно-ортопедичному підприємстві і побачила як виготовляють кінцівки воїнам.

У кабінетах заводу кипить робота. Спершу протезист робить заміри культі, з гіпсу виготовляє зліпок, а потім виготовляє сам культеприймач, який є основою нової кінцівки.

«Сучасний модульний протез складається із культеприймача і основних комплектуючих, які ми закуповуємо. Комплектуючі – від виробників Японії, німецької фірми «Отто Бокк», ще ми ставимо американські титанові стопи. Тому наші протези нічим не відрізаються від закордонних. Основа на протезі – це культеприймач. Він виготовляється протезистом вручну по міркам військового та вимагає неабиякого досвіду. В нас є протезисти з досвідом 40 років. Зараз наші хлопці дуже швидко починають ходити і їх культі в процесі адаптації набувають значних змін, тому перші пів року потрібно часто змінювати культеприймач.

Перші військові, які в нас були від початку повномасштабного вторгнення вже змінили по 3-4 культеприймача. Тому дуже важливо щоб протезування було саме в Україні», - говорить Марина Вишневська, перший заступник директора вінницького державного протезно- ортопедичного підприємства.

Щоб потрапити на протезування військовим не потрібно оббивати пороги установ. Зараз існує спрощена система отримання безкоштовного протезу.

«Кожному військовому має бути надано по два протези. Серед документів які мають бути - це паспорт, довідка ВЛК та довідка про обставини травми. Ми запровадили співпрацю із ЦНАПом, який безпосередньо бере участь у видачі направлення та допомагаємо бійцям швидко отримати направлення. Їм не потрібно самостійно нікуди ходити. Змінювати сам протез потрібно раз в три роки», - додає Марина Вишневська.

Окрім протезування бійці мають можливість пройти реабілітаціюу стаціонарному відділені, де їх навчають ходити та правильно користуватися протезом. Тут вони отримують цілий спектр послуг — масажі, лікувальна фізкультура та фізпроцедури. Усе це теж — безкоштовно.

Проходить реабілітацію у вінницькому протезно-ортопедичному підприємстві військовий Ігор. В бійця ампутована нижня кінцівка. Зараз в нього навчальний протез. Він крок за кроком вчиться заново ходити.

«Я контрактник. Був в ОСС. За професією я механік-водій. Отримав поранення в Ізюмі у вересні. Ми проводили зачистку міста від окупантів. Я пішов маскувати автомобіль і наступив на міну «Лепесток». Медик роти надав першу допомогу. Ногу врятувати не змогли, довелося ампутувати. Два тижні тому мені почали робити протез. Зараз я поки навчаюсь ходити. Ставлення дуже гарне, є тренажерний зал. Ми відвідуємо басейн і вчимось з протезом плавати. Після проходження реабілітації хочу повернутися у стрій до побратимів», - говорить боєць.

Те, що наші військові на вінницьких протезах повертається на війну непоодинокий випадок. Однак, окрім протезів ніг, тут виготовляють протези верхніх кінцівок. І це також безкоштовно.


«Ми виготовляємо робочі та косметичні руки із сучасних комплектуючих. Вони не відрізняються від власних. Ця рука може стискатися, повертатися. Вона рухається за допомогою кнопок. Ці протези теж ми ставимо воїнам безкоштовно. Звісно біонічні протези більш функціональні. Вони працюють від сигналів м’язів кукси. В 2016 році ми виготовили один такий протез нашому воїну. Єдина проблема, що держава нам не відшкодовує кошти на їх виготовлення. В нас є протезисти, які вміють це робити, єдине потрібне фінансування», - пояснює Марина Вишневська.

Також на вінницькому протезному заводі розпочали впровадження 3D технології у протезуванні верхніх кінцівок. До підприємства приїжджав американський професор з організації Victoria Hand, який подарував 3D принтер.

Працівники заводу зараз проходять онлайн навчання із закордонними фахівцями.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Більше фото