19 жовт. 2022 11:02

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 13:57
Місто
0

306

0

Острів, через який ходили трамваї: Історія Кемпи у Вінниці

Острів, через який ходили трамваї: Історія Кемпи у Вінниці

Острів Кемпа штучний острів на річці Південний Буг у Вінниці


У Вінниці острів Кемпа на річці Південний Буг був створений штучно як острівне бастіонне укріплення за принципами фортифікації XV століття. У 1558 році на неприступних валах Кемпи старости Богуш Корецький та Валантій Калиновський звели дерев’яну фортецю-палац за власні кошти Калиновського. Аби втілити цей задум на самому острові насипали вали вистою в три метри.

«Острови утворюються там, де є пороги річки, або плесо. І другий спосіб створення островів - це коли в річку впадає друга річка. Тут в Південний Буг впадала річка Вінничка. І таким чином утворилися піщані відклади глини. На той час поляки хотіли зробити фортецю і досипали вали. Ніде на Південному Бугу немає високих островів. Під час чергового нападу татарів, фортецю спалили, у вогні загинули грамоти, права, в тому числі й Магдебурзьке право, яке було відновлене аж в 1640 р. Але потім фортецю швидко відновили. В'їзд до неї з міста був через міст», - розповідає Григорій Денисик, доктор географічних наук.

Свого часу на Кемпі була державна скарбниця, в'язниця, резиденція старости - садиба: житло, сараї, господарські будівлі.

У 1902 році двома мостами на Південному Бузі через острів Кемпа з'єднали правобережну і лівобережну частину міста. По них через острів ходив трамвай.

Під час Великої Вітчизняної війни мости були пошкоджені, і їх не стали відновлювати, трамвайні колії проклали по центральному мосту, який збудували після війни.

До Кемпи встановили понтонну переправу з лівого берега. Тоді острів став культурно-відпочивальним центром з естрадою, пляжем, кафе та іншими елементи благоустрою.

«Площа острова два гектари. Це місце унікальне, так званий оазис природи посеред міста, який однозначно потрібно зберегти. Тут росте верба, тополя, береза, вільха, гніздяться качки, живуть вужі, бобри. Кемпа може стати частиною унікального туристичного маршруту. На острові уже проводилися толоки і вивозили купи пластику. Тому я сподіваюсь, що надалі тут можна облаштувати місце для туристичних екскурсій», - додає Григорій Денисик.

До речі, місцеві екскурсоводи та працівники департаменту розвитку туризму міста обдумують, які туристичні маршрути та цікаві проекти можна проводити на острові Кемпа.

Міст, яким через Кемпу ходили трамваї до 1941 року

Острів Кемпа на початку 2000-х

2018 - 2020 рік. КемпаКемпа- 2022 рік

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info


Більше фото