1 груд. 2022 14:03

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 13:34
Суспільство
0

53

0

Померла Валентина Галкіна – остання Праведниця народів світу, яка проживала на Вінниччині

Померла Валентина Галкіна – остання Праведниця народів світу, яка проживала на Вінниччині

28 листопада померла Валентина Галкіна (Станіславова). Вона була останньою Праведницею народів світу, яка проживала на Вінниччині.


28 листопада померла Валентина Галкіна (Станіславова). Вона була останньою Праведницею народів світу, яка проживала на Вінниччині. Під час німецької окупації Вінниці, у 1943-1944 роках, її родина переховувала єврейського хлопчика Аарона Бронштейна.

Про це повідомили у Музеї Вінниці.

Під час німецької окупації Вінниці, у 1943-1944 роках, родина Валентини Галкіної (Станіславової) переховувала єврейського хлопчика Аарона Бронштейна. Саме за це у 2002 році вони були удостоєні звання Праведників народів світу – це почесне звання, яким Держава Ізраїль вшановує тих, хто рятував євреїв під час Голокосту.

«Травень 1942 року, село Жабелівка Вінницького району. В дім медпрацівника Григорія Біліченка приносять пораненого єврейського хлопчика, - розповідають історію врятованого та рятівників у Музеї Вінниці. - Це був десятирічний Аарон Бронштейн. Напередодні місцевий поліцейський намагався його застрелити, але тільки поранив у щелепу. Біліченко надав дитині першу допомогу і відвіз у Вороновицю, де хірург Володимир Мисевич дістав кулю зі щелепи Бронштейна.

Протягом наступних десяти місяців хлопчик жив на території лікарні у Вороновиці під опікою Мисевича і його дружини Неоніли Алфьорової. Спершу він одужував, а потім допомагав санітарам. Але невдовзі йому довелось тікати – один з пацієнтів довідався, що хлопчик єврей.

Весна 1943 року, Вінниця. Аарон Бронштейн блукає вулицями міста. Тут його зустріли сестри Ніна і Валентина Станіславові. Побачивши нещасну дитину з пошрамованим обличчям та одягнену в лахміття, вони забрали його до батьківського дому. Так він потрапив до родини Михайла та Єлизавети Станіславових.

Протягом весни Аарон переховувався у них в будинку і в коморі. А влітку ще до світанку виводив їхнього коня на пасовисько. Повертався вже після заходу сонця, щоб його ніхто не побачив.

Одного разу по дорозі додому хлопця намагались зупинити якісь люди. Бронштейн втік і тієї ж ночі покинув місто. Аж до вигнання нацистів у березні 1944 року він блукав околицями Вінниці. Повернувшись до Станіславових, він довідався, що в лютому німці звинуватили Єлизавету у співпраці з партизанами і розстріляли.

Згодом Аарон зробить пластичну операцію, аби позбутися шрамів і переїде до Ізраїлю.

У 1997 році Григорій Біліченко отримав звання Праведника народів світу. За два роки, у 1999-му, цього звання удостоїли Володимира Мисевича і його дружину Неонілу.

Родину Станіславових вшанували 5 травня 2002 року. Валентина була останньою з рятівників Аарона Бронштейна. Вічна і світла пам'ять».

Нагадаємо, в 2019 році у Вінниці відкрили пам’ятний знак «Праведникам народів Світу».

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, фото зі сторінки музею