25 лип. 2017 13:44

Останнє оновлення  
13 берез. 2023 11:35
Суспільство
0

212

0

Розкопки на Замковій горі у Вінниці: археологи знаходять скелети людей, древні печі і прикраси. Фоторепортаж

Розкопки на Замковій горі у Вінниці: археологи знаходять скелети людей, древні печі і прикраси. Фоторепортаж

Розкопки на Замковій горі у Вінниці: археологи знаходять скелети людей, древні печі і прикраси


  У Вінниці на Замковій горі тривають розкопки. Тут археологи знаходять неймовірні знахідки, які можуть довести, що Вінниці більше ніж 654 роки. На території, з якої видно місто планують створити туристичний об’єкт.

Про це та багато іншого на місці розкопок розповіла Вінниця.info старший науковий співробітник інституту археології Національної академії наук України, доктор історичних наук Лариса Виногродська.

«Кажуть, Вінниця нове місто, але ми знайшли в поселеннях, що місто було в кінці 15 століття початку 16 століття. Місто існувало тоді і я хочу це довести. Тут колись стояв дерев’яний замок та поселення, і саме на місці тодішнього поселення зараз ми і проводимо розкопки. Ще 2005 та 2006 році на цій території знайшли 7 пічок (кінця 12 початку 16 століття), фрагменти браслета (13 століття), арбалетні стріли (14 століття), поховання. Всі експонати ми здаємо в краєзнавчий музей.

Продовжили ми розкопки в минулому році і зараз. Нам потрібно всю цю територію дуже добре обстежити. Якщо ми натрапимо на вали, то тоді однозначно стане відомо, що місто було ще в 13 столітті, це час Данила Галицького. Матеріали є, кераміка датується. Коли ми точно знайдемо вали, то можна стверджувати, що в золотоординський період місто було, - зазначила археолог.

 

За її словами, під час розкопок часто фахівці виявляють людські кістки. Всі рештки перепоховують в одному місці. Після завершення розкопок там планують встановили стелу.

«Тут на цій території знаходиться старе кладовище міста Вінниці. Кінець 18 століття початок 19 століття. Вся територія було перекопана, з другої половини 19 ст. тут нікого вже не ховали.

За час розкопок (два роки) ми знайшли повних скелетів близько 10-15. Цілих захоронень одиниці. Ми коли такі знаходимо, забираємо повністю і віддаємо антропологам. Вони визначають, хто в цей час жив тут. Проблема в тому, що велику частину захоронення було знесено, особливо голови, тому що голови зазвичай вище. Все це зносили бульдозером вниз чи в радянські часи чи в 30-ті роки. Ми точно не знаємо.

Всі кістки ми перепоховуємо. На місці захоронення плануємо поставити стелу з написом «Останки з кладовища кінця 18 - 19 століття». Священник сказав, що місце освячене, тому перепоховання у спільній могилі дозволене.

На місці розкопок археологам допомагають вінницькі студенти.

Залишки старовинної печі

Яма для перепоховання останків

Уламки гробу

 

 

 

 

 

 

Фото опублікував на своїй сторінці у «Фейсбук» Руслан Штогрин. Світлини зроблені одразу після виявлення археологами рештків тіл.

Вінниця.info, фото - Світлана Радостєва.