16 верес. 2023 09:36

Останнє оновлення  
16 верес. 2023 11:09

7 хвилин читання

Інтерв'ю
0

678

0

Руслан Шевчук: «Якщо до війни на Вінниччину було 11 піротехніків, то зараз – 75»

Руслан Шевчук: «Якщо до війни на Вінниччину було 11 піротехніків, то зараз – 75»

Інтерв’ю з начальником ГУ ДСНС у Вінницькій області Русланом Шевчуком


Бійці служби надзвичайних ситуацій – перші, хто опиняється на місці пожеж, вибухів, підтоплень, завалів, стихійних лих... Їх робота цінна, особливо в умовах війни, адже їх місія – порятунок життя людей. До професійного свята працівників цивільного захисту, який щорічно відзначають 17 вересня, головна редакторка Вінниця.info поспілкувалась начальником Головного управління державної служби України з надзвичайних ситуацій у Вінницькій області Русланом Шевчуком, який 24 роки працює в Службі порятунку. 13 років - на посаді «головного рятувальника» Вінниччини, у його підпорядкуванні більше трьох тисяч співробітників.


За півтора роки повномасштабної війни у рятувальників з’явилось багато партнерів з-за кордону. Допомагають технікою і спецобладнанням. Як саме налагоджували співпрацю?

Більше 80 одиниць автотехніки отримали від партнерів з Польщі, Франції, Німеччини, США. Коли почалось повномасштабне вторгнення, то кожна служба отримувала допомогу від інших держав. Нам дуже багато допомагали поляки і німці. Були створені хаби, де зосереджувалась гуманітарна пожежна техніка, наприклад, у Львові, Чернівцях і Рівному, звідки розбився рівномірний розподіл по регіонах.

Про технічне забезпечення пожежних частин були домовленості і на рівні громад. Наприклад, мер Тульчинської громади домовився із своїм закордонним колегою про допомогу. Так привезли два автомобілі.

Із США нам передали роботів, які розміновують територію.

Не тільки пожежна техніка надходила як гуманітарна допомога, а й спеціальна та засоби механізації. Наприклад, гуманітарна організація AСTED передала нам намети, які можна використовувати в будь яку пору року.

Вся ця техніка поставлена рятувальникам і використовується в роботі.

Також отримали велику кількість пожежного одягу, взуття, касок і спорядження.

Із 36 державних пожежних частин області, переважна більшість – частини європейського рівня. Хлопці і дівчата несуть службу в гарних умовах, з хорошою технікою.

У нас є державні закупівлі, гуманітарна допомога з-за кордону та допомога на основі міждержавних домовленостей. Наприклад, Уряд Японії три дні тому передав Україні 30 одиниць техніки, яку розподілили між областями. Ми отримаємо маніпулятор останньої моделі та дві цистерни. Від влади є суттєва підтримка Служби порятунку. Також є підтримка місцевих органів влади.

Тобто, підтримку маємо. Хочемо подякувати всім.


Можливо отримали під час війни якусь унікальну техніку, якої раніше не було?

Я казав про кількість – більше 80 одиниць. Сюди входить і пожежна техніка, і спеціальна, і мікроавтобуси, і легковий автомобіль.

Наприклад, автоцистерна «Мерседес», вартістю 18,8 млн грн 2020 року випуску. Це машина, якою можна гасити пожежу не виходячи з авто. Гусеничний екскаватор Hitachi – 1,2 млн грн, екскаватор-навантажувач – 3 млн грн 2020 року випуску. Нещодавно меценати привезли нам «хімічний» спецавтомобіль, який призначений для обробки техніки і особового складу. У нас такого не було раніше.


Ми отримували техніку навіть з Великобританії з правим кермом. Вже переобладнали три авто. Машини зараз використовуються в підрозділах.

Особовий склад пройшов навчання на новій техніці, і ми відразу ставимо її на бойове чергування. А техніку, яка звільнилась, передаємо у місцеві пожежні команди.

Отримали багато, чи залишились не закриті потреби для роботи рятувальників?

У нас в Вінниці катастрофічно не вистачає автодрабини яка досягає вище 9 поверху. Але ці висотні споруди, які будуються, повинні мати запасні виходи, різноманітні шляхи евакуації, щоб людина не була в пастці, тобто, там багато критеріїв.

А якщо пожежа виникне на 14 поверсі, що робити?

Сподіваємось, що в цьому році буде централізована закупівля автодрабин двох одиниць – 35 і 45 метрів. Це драбина, яка дістає до 16 поверху.

У громадах створюють місцеві пожежні команди. Чи необхідні вони майже у кожному селі? І скільки їх зараз є?

У Вінницькій області на 63 територіальні громади є 30 місцевих пожежних команд і три добровільні пожежні команди. Чим більше їх буде, тим краще для нас. Наприклад, в колишньому райцентрі знаходиться ДПРЧ, а в точці за 60 кілометрів виникла пожежа. Поки пожежна машина доїде, то пройде година. А якщо на ділянці від ДПРЧ до місця загорання буде місцева пожежна команда, одна або дві-три, то їх машини приїдуть набагато швидше і розпочнуть гасити. Тому наша задача – розвивати цей рух.


На сьогодні введена нова посада – помічник начальника Головного управління з питань функціонування місцевої та добровільної пожежної охорони.

У цьому році ми відкрили в Северинівській громаді сучасну місцеву пожежну команду. Там двоє людей несуть службу, в них є польський автомобіль з цистерною на 4 тонни води. В Березні Хмільницької громади відкрили місцеву пожежну команду. Там люди самі захотіли, бо до Хмільника не далеко, але їхати до села пів години. Ми дали їм свою техніку. У Гайсинській громаді фермер ініціював створення добровільної пожежної команди, ми дали йому техніку, бо до того села Нараївка з Гайсина пожежна машина буде їхати 40 хвилин.

На чиєму утриманні місцеві пожежні команди?

На балансі органів місцевого самоврядування. Люди отримують зарплату з бюджету громади. Але вони працюють в комунікації з нами. Наприклад, колишній Шаргородський район. У Шаргороді є ДПРЧ, а в Мурафі, Джурині, Ільківці, Рахнах-Лісових, що поруч, є місцеві пожежні команди, тобто їх чотири. Місцеві депутати голосують, виділяють кошти, люди отримують зарплату.

Літом багато загорань в екосистемах, і у вересні не менше. У скільки в середньому обходиться виїзд пожежних на ліквідацію загорань?

З 4 по 10 вересня по області загалом було 200 виїздів. Аналіз ведеться щоденно. На основі щоденних довідок про надзвичайні події, раз в тиждень йде збір інформації. За тиждень - 64 пожежі, загинула одна людина. Крім пожеж ведеться облік подій щодо знешкодження боєприпасів, демеркуризації ртуті, аварійних робіт, нещасних випадків з людьми.

Щодо пожеж. Дуже багато цих випадків стосуються екосистем. У нас з’явився підрозділ якого раніше не було – сектор безпілотних літальних апаратів. Нам дозволено здійснювати моніторинг територій та перевіряти наявність загорання. Коли ми бачимо, що є осередки загорання, то ми починаємо миттєво діяти.


Наприклад, на днях вночі було серйозне займання у Стадниці, де сміттєзвалище. Тому особовий склад відразу їде на місце. Офіцер приймає рішення, чи потрібна допомога. Якщо так, він дає інформацію. Наша техніка і засоби зв’язку зараз на високому рівні. Начальник караулу може по радіостанції напряму розмовляти зі мною або з кимось з заступників. Раніше радіостанції тягнули 5 кілометрів, а зараз – по всій області. В машинах теж стоять сучасні радіостанції.

Дорого обходиться гасіння пожеж в екосистемах?

Так. Бо це кожен виїзд. Тобто, витрати палива, амортизація автомобіля. З цього моменту рахуються витрати. Також витрати, якщо виклики на повідомлення про замінування, адже на кожне повідомлення здійснюється виїзд.

Вінницькі піротехніки постійно їздять на розмінування деокупованих територій. Багато людей задіяно в цих роботах?

Якщо до 22 лютого 2022 року на нашу область було 11 піротехніків, то зараз – 75. Техніка у них – надсучасна. Особовий склад налічує 14 відділень. Три відділення на сьогодні задіяні в розмінуванні Херсонської області. Одне відділення було в Харківській області. П’ять відділень знаходяться тут, вони виїжджають на розмінування, коли надходить інформація про знайдені вибухонебезпечні предмети. Досі знешкоджуємо снаряди часів Другої світової війни.

У тих, хто розміновує деокуповані території, ротація йде через кожних 1,5 місяці. Хлопці забезпечені захистом за всіма вимогами.

До кінця цього року плануємо відкрити піротехнічну частину, і створити умови для цих 75 людей.

Піротехніки не мають права на помилку. Ці хлопці гарно забезпечені.

В нас є і підводне розмінування, в якому служить одна дівчина.

На Вінниччині підводні розмінування проводили?

Ні. Були в роботи в Житомирській області. Наша область по водолазній лінії закріплена і за Житомирщиною. Але зараз цієї роботи буде дуже багато в Херсонській області.


Напередодні Дня рятівника, який щорічно відзначається 17 вересня, хочу подякувати всьому особовому складу, який з честю і достоїнством виконує свої задачі!

Вінниця.info,