8 лют. 2023 17:37

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 13:06
Культура
0

271

0

Сам собі екскурсовод: три способи пізнати Вінницю зі смартфоном

Сам собі екскурсовод: три способи пізнати Вінницю зі смартфоном

Вінниця має багато місць, куди можна ходити на екскурсії – музеї, старовинні будівлі, цікаві локації. Всюди своя, унікальна атмосфера


Вінниця має багато місць, куди можна ходити на екскурсії – музеї, старовинні будівлі, цікаві локації. Всюди своя, унікальна атмосфера.

У вінничан та гостей міста є можливість: замовити екскурсію з гідом, або влаштувати екскурсію містом зі своїм смартфоном. У місті вже діє кілька цифрових екскурсій.

Як повідомили в департаменті маркетингу міста та туризму Вінницької міської ради, два застосунки з екскурсіями них уже добре відомі – це тематичні прогулянки в андроїд-застосунку «Вільна Мапа. Вінниця», а також 20 QR-табличок проєкту «Moreinfo» на визначних будівлях Міста ідей. Третій спосіб – цьогорічна новинка «Вінниця Centum» – екскурсія з телеграм-ботом від Вінницького обласного краєзнавчого музею.

«Вінниця Centum. Місто впродовж століття»

Це аудіогід середмістям Вінниці у вигляді чат-бота «Вінниця Centum». Цю екскурсію розробила співробітниця Вінницького обласного краєзнавчого музею, історикиня й науковиця Юлія Григор'єва. Збір інформації, запис аудіодоріжок, створення боту – все зробила самотужки. Каже, що таким чином у музеї вирішили розширити обсяг екскурсій, адже через війну їм довелося закрити велику частину експозиції.

Щоб скористатися аудіогідом, потрібно придбати у касі музею путівник (вартість – 120 грн), просканувати QR-код та перейти за посиланням у додаток Телеграм. Там висвічується перелік з 14 локацій:

 • площа Ліверпуль (старт екскурсії),
 • готелі «Франція» та «Європа»,
 • готель «Палас» та будинок Райхера,
 • готелі «Савой», «Франсуа»,
 • готель «Бель В’ю»,
 • взуттєва фабрика «Яструб»,
 • ілюзіон «Амбрось»,
 • Вежа, садиба Вілінського, площа Європейська,
 • окружний суд,
 • готель «Вінниця» та бібліотека ім. М. Гоголя,
 • ілюзіон «Експрес», театр, реальне училище,
 • жіноча гімназія,
 • літній сад і театр,
 • Калічанська площа (фініш біля центральної арки в парк).

Маршрут позначений на друкованому путівнику, а телеграм-бот надсилає фото з описом, як туди дістатися. Коли приходите на місце і надсилаєте підтвердження – отримуєте аудіоповідомлення з розповіддю від Юлії Григор'євої, а також додаткові фото чи тогочасні листівки (на окремих локаціях).

Весь маршрут побудований за принципом від тогочасних готелів до різних локацій, які показують, як жило і розвивалося місто на межі ХІХ-ХХ століть: про дозвілля, освіту, стан медицини та побуту, і навіть про взуттєву фабрику. Адже саме у той час наше місто почало розвиватися як адміністративний, військовий, освітній та культурний центр.

Прогулюючись центром міста можна почути, наприклад, про те, як колишню бібліотеку ім. Гоголя побудували, орієнтуючись на кращі зразки публічних американських бібліотек. Чи історію, як один з кращих детективів міста (Славінський) розкрив справу про пограбування млина. Юлія Григор’єва каже, що це був справжній фурор, і про блискуче затримання грабіжників переповідали ще дуже і дуже довго.

Тут є і про перший ліфт та перший асфальт у Вінниці, про апарат для нагрівання води у Вежі Артинова, про відомих акторів, військових і політичних діячів, про експерименти на уроках в реальному училищі та багато-багато іншого. А завершується екскурсія прогулянкою Центральним парком, під час якої екскурсоводка розповідає про сам парк, про поховання польських шляхтичів у ньому, і зрештою – про арку зі шпилем (один із символів Вінниці) та Калічанську площу.

Всю екскурсію можна пройти за годину-дві (тривалість аудіоповідомлень – 1-10 хв). Також посилання за QR-кодом дійсне впродовж календарного місяця (з 1 по 28/31 число), тож маршрут можна пройти у зручний для себе час. А на випадок повітряної тривоги у паперовому буклеті є перелік укриттів по маршруту. Ще один нюанс – телеграм-бот працює тільки на Android.

Застосунок «Вільна Мапа. Вінниця»

Це сучасний і простий мобільний «гід», що дозволяє вільно орієнтуватися у місті, самостійно проходити екскурсії й бачити все розмаїття цікавинок. Наразі є чотири маршрути. Це тематичні прогулянки «Вінницька Єрусалимка», «Вінниця: прогулянка середмістям», «Вінниця – столиця УНР» та велосипедна екскурсія «Вперше у Вінниці».

На усіх маршрутах зафіксовано стартову та кінцеву точки екскурсії, орієнтовний час прогулянки, рейтинг об’єктів, зручний рубрикатор та можливість створення власного ексклюзивного маршруту подорожі містом. А родзинкою додатка є можливість віртуальної «розмови з пам’ятником» через систему QR-кодів на деяких туристичних маршрутах. Звантажити його можна ТУТ.


Вінниця у проєкті «Moreinfo»

На старовинних будівлях міста і туристичних локаціях Вінниці є яскраві кольорові таблички. Наразі таких 20: на Вишеньці, Поділлі, в П’ятничанах та історичному середмісті. На табличках тексти українською й англійською мовами продубльовані шрифтом Брайля. А відсканувавши QR-код, можна прочитати більше про об’єкт декількома мовами та роздивитися додаткові зображення будівлі ззовні й зсередини.

Національний музей-садиба і церква-некрополь Миколи Пирогова, фонтан «Сонячна система», Спасо-Преображенський кафедральний собор, Вишенський парк, легендарна телевежа… Їх усі варто побачити. І ще одна зручність: сторінка кожного об’єкта в інтернеті супроводжується аудіогідом. Скануєте QR-код і розглядаєте пам’ятку без напруження очей читанням екрану! Детальніше про сучасну туристичну навігацію від «Moreinfo» – ТУТ.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, фото редакції та Офіс туризму Вінниці