21 черв. 2023 16:58

Останнє оновлення  
21 черв. 2023 16:59

5 хвилин читання

Інтерв'ю
0

2056

0

«Шахраї адаптувались до війни», - інспекторка вінницької кіберполіції розповіла про нові схеми інтернет-аферистів

«Шахраї адаптувались до війни», - інспекторка вінницької кіберполіції розповіла про нові схеми інтернет-аферистів

Інспекторка відділу протидії кіберзлочинам у Вінницькій області Марина Задвернюк пояснила, в чому полягають найпопулярніші схеми обману громадян онлайн, а також розкрила, як вони видурюють гроші в українців під час війни.


Марина Задвернюк зустрічає привітною посмішкою. Якби не форма, одразу можна не здогадатись, що вона працює в поліції. Співробітниця правоохоронних органів проводжає в свій кабінет, де ділить простір з колегами по цеху. Тут, в спокійній обстановці готова розповісти журналісту Вінниця.info найцікавіше про сферу, в якій працює.

Тендітна дівчина - інспекторка відділу протидії кіберзлочинам у Вінницькій області департаменту кіберполіції Нацполіції України. Сюди потрапила не випадково, адже навчалась Марина Задвернюк в престижній Національній академії внутрішніх справ у Києві. Спочатку працювала слідчою, та згодом потрапила до лав кіберполіції, де трудиться вже третій рік.

Як розпочати роботу в кіберполіції, які навички та освіту треба мати?

На базі Харківського національного університету внутрішніх справ є четвертий факультет, «Кібербезпека», де в нас також навчаються співробітники. Після бакалавріату вони можуть працювати в кіберполіції на різних посадах. Також можна потрапити до нас, переглядаючи офіційний вебсайт департаменту кіберполіції, де постійно є оголошення щодо конкурсів та відборів. Навесні до нас набрали людей, наприкінці літа буде оголошено ще один конкурс для працівників технічного супроводження.

Чи багато серед працівників кіберполіції молоді?

Так, у нас молодий колектив. Сюди можуть потрапити одразу після університету.


Які топ-3 найпопулярніші схеми кіберзлочинців у Вінницькій області та в Україні? 

Перше – це, напевно, фішинг і вішинг, коли шахраї намагаються дізнатись персональні дані громадян шляхом створення дублікатів сайтів. Або вони телефонують від особи працівників банків чи операторів мобільного зв’язку. На другому місці – електронна комерція, це коли люди купують і продають товари через інтернет, соцмережі. Третє – злами облікових записів, оскільки люди переходять за сумнівними посиланнями, голосуваннями, чи посиланнями, де потрібна авторизація. Ти вводиш логін і пароль від своєї соціальної мережі, таким чином шахрай отримує повністю доступ. Розповсюджує далі це посилання або просить поповнити його картку: надсилає реквізити, як правило, це картка банку, де не видно імені отримувача грошей. Це три найрозповсюдженіші випадки.

Як розпізнати фішинг? 

Потрібно дивитись, чи дійсно це верифікований акаунт, якщо ми говоримо про соціальні мережі – чи містить він галочку. У нас є проєкт «Мрія», багато інших проєктів існує з початку повномасштабного вторгнення, ми здійснюємо масову розсилку для того, щоб люди долучались до блокування ворога.


Як змінився портрет кіберзлочинця після початку повномасштабної війни?

Шахраї адаптувались до війни, вони завжди вибирають більш вразливий осередок суспільства. У зв’язку з тим, що в країні багато внутрішньо переміщених осіб, зловмисники починають цим маніпулювати, надсилають їм повідомлення: «Отримай грошову виплату від ООН, від держави, від президента, від Червоного Хреста». Люди або самі вводять дані своєї банківської картки, або переходять за посиланням, яке замасковано під вхід до банкінгу. І злочинець отримує доступ до їхніх банківських карток. Більшість любить ставити однаковий пароль всюди, тож ця особа може з легкістю здійснити злам інших облікових записів. Банківські працівники і оператори мобільного зв’язку ніколи не питають пін-код чи іншу інформацію, вони нею володіють. Відколи сталась катастрофа на Каховській ГЕС, почастішали випадки псевдо-евакуаційних перевезень, коли люди скидали завдатки і за ними ніхто не приїжджав. Чи, наприклад, оренда житла – також постраждалі платять за те, щоб квартиру ніхто не забронював раніше за них, чи є якийсь завдаток за перегляд. Отримавши кошти, зловмисник зникає, і все. Також розповсюджене фейкове волонтерство, люди надсилають гроші у незрозумілі фонди. Продаж автомобілів, одягу, військового спорядження – нові схеми інтернет-аферистів.


Скільки кіберзлочинів було викрито за останні півтора року? 

У 2022 році кіберполіцейські здійснювали супроводження 5000 кримінальних порушень, виявлено 2300 кіберзлочинів, повідомлено про підозру 1000 особам за вчинення 2300 кримінальних правопорушень. Департаментом кіберполіції затримано понад 100 кіберзлочинців, задокументовано та притягнуто до відповідальності 30 педофілів та 10 хакерів. До суду з обвинувальними актами скеровано 2700 кримінальних правопорушень за обвинуваченням 840 осіб. У Вінницькій області з початку 2023 року по кінець червня зафіксовано більше 1500 заяв. Щодня до нас надходить близько 15 звернень від громадян. Це не враховуючи лінію 102 і територіальні підрозділи, коли людина звертається напряму до слідчих, дільничних, оперуповноважених в райвідділках. Звернень дуже багато і з кожним роком ця цифра зростає. 80% всіх звернень – про онлайн-шахрайство, інше – просто консультаційні питання.

Чи перевіряєте ви канали та групи в соцмережах і месенджерах, які потенційно можуть допомагати ворогу?

Кіберполіція постійно моніторить різні соціальні мережі, фіксує інформацію. Якщо ми говоримо про якісь молодіжні рухи, які у нас колись були популярні, типу «Редана», ми це все передавали в ювенальну превенцію, допомагали їм. Також у нас є інші суміжні підрозділи, такі як Служба безпеки України, це більше їхня специфіка, ми в основному працюємо з кримінальними правопорушеннями. Нещодавно наші працівники разом з СБУ викрили злочинців, які створили на території Вінницької області ботоферми. Якщо потрібна допомога в межах нашої компетенції, ми це робимо.


Які є мінуси у вашій роботі? 

Постійно працюєш. Ми знаходимося 24/7 на службі, як і звичайні працівники поліції. По першому зову ми повинні вже прибути кудись на місце. Ненормований робочий день і специфічні умови служби. Шахраї не сплять, люди пишуть до нас звернення і о 2 годині ночі, а згідно з Законом України про звернення громадян ми маємо зареєструвати його протягом доби з часу надходження, тому постійно, як білка в колесі.

А що найбільше подобається?

Це цікава робота, ти постійно розвиваєшся, дізнаєшся щось нове. Змінюється законодавство, ми удосконалюємось. Держава наразі в смартфоні, тому всі переходять на новітні технології. Ми відносно молодий і прогресуючий підрозділ, тож роботи нам завжди буде вистачати.

Вінниця.info