27 груд. 2023 13:39

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 13:22
Місто
0

381

0

«Шоколадний будинок» на вінницькій Єрусалимці. Фоторепортаж

«Шоколадний будинок» на вінницькій Єрусалимці. Фоторепортаж

В історичний частині Вінниця, на Єрусалимці, де сучасна вулиця Симона Петлюри, багато років поспіль стоїть напівзруйнованою колишня Пошта, яку вінничани називають «Шоколадним будинком»


В історичний частині Вінниця, на Єрусалимці, де сучасна вулиця Симона Петлюри, багато років поспіль стоїть напівзруйнованою колишня Пошта, яку вінничани називають «Шоколадним будинком».


Сама будівля була споруджена у 1914-1915 роках на земельній ділянці лікаря Цукермана.

Будівля відома вінничанам як «Шоколадний будинок» через типовий світло-коричневий колір фасаду. Також багато хто знає, що це «Пошта», адже на першому поверсі будівлі на початку минулого століття знаходилося поштове відділення, яке містилося тут з початку 1920-х років і до 1992 року. А ще навесні-влітку 1944 року тут тимчасово перебувало управління НКВС у Вінницькій області.

«Щодо технічних характеристик. Будинок двоповерховий, з підвалом під південною частиною та асиметричний в плані. Яскраво вираженим є стиль головного фасаду – це раціоналістичний модерн. Кут головного фасаду будинку оформлений прямокутним ризалітом з балконом в рівні другого поверху.

Архітектура південного і східного фасадів є більш спрощеною, площини цих фасадів не штукатурені. Перед будинком існує палісадник.

Раніше будинок був відгороджений від вулиці металевою огорожею», - зазначено в матеріалах досліднження історії міста Євгена Совінського та Олександра Федоришена.

Станом на грудень 2022 року, ззовні видно, що будівлю «Шоколадного будинку» і територію навколо неї почали реставрувати. Раніше від дороги був тимчасовий будівельний паркан. Нині його зняли та збудували фундамент із каменю.


Також будівельники вирівняли шар землі перед будівлею. По обидва боки переднього плану внизу видно вікна, які раніше були засипані землею.

Майже усі вікна на двох поверхах Шоколадного будинку затягнули будівельною плівкою. Встановлено одне-єдине вікно, ймовірно, це приклад, як виглядатиме в майбутньому після реставрації.

Сторону будівлі, яка виходить у двір, уже почали реставрувати.


Нагадаємо, у 2015 році на сесії Вінницької міської ради депутати прийняли рішення «Про надання згоди на безоплатне прийняття з державної у комунальну власність територіальної громади м. Вінниці будівлі – пам’ятки архітектури місцевого значення «Пошта».

У 2020 році держава передала у власність Вінницької міської об’єднаної територіальної громади будівлю в центрі міста по вул. Симона Петлюри, 24, яку вінничани називають «Шоколадним будинком».

Так як будівля довгий час знаходиться у занедбаному стані, минулого року вінничани збирали підписи під петицією, в якій просили відреставрувати «Шоколадний будинок».

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі ‒ https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info

Більше фото