8 черв. 2017 12:41

Останнє оновлення  
13 берез. 2023 11:36
Суспільство
0

54

0

У Вінницькій облраді годину обговорювали смердючу воду. Директор водоканалу випив склянку води з-під крану

У Вінницькій облраді годину обговорювали смердючу воду. Директор водоканалу випив склянку води з-під крану

У Вінницькій облраді годину обговорювали смердючу воду. Директор водоканалу випив склянку води з-під крану


 8 червня під час позачергової сесії обласної ради питання води у місті Вінниці викликало бурхливе обговорення. Депутати і представники «Вінницяоблводокалу» намагалися розібратися, чому смердить і хто в цьому винен?

Першим слово мав керівник «Вінницяоблводоканал» Олександр Чернятинський. Чиновник розповів, що неприємний запах виявили ще 4 днів тому. Під час моніторингу вдалося з’ясувати, що забруднення сталося в районі між обласним центром і Хмільником. Під підозру потрапили фермери, які обробляли поля хімікатами.

«Ми промоніторили стан Південного Бугу. В Хмільнику стан води відповідає нормі, в Калинівці і Вінниці вже ні. Тобто забруднення попало десь між Хмільником і Вінницею. Це може бути злив з полів, мінеральні добрива, селітра… Поля розорюють до охоронних зон річок і вода під час дощу попадає у річку, призводить до раптового забруднення», - говорить О.Чернятинський.

Завідувач лабораторією «Вінницяводоканал» Аліна Кравчук запевняє: попри сморід вода є безпечною, а фахівці роблять все можливе у міру своїх повноважень.

«Ми забираємо всі шкідливі речовини з води, але не запах. Ви бачите, що вода залишається. Варіант у нас такий: ми можемо зробити гіперхлорування – дати високі дози хвору. Якщо ми це зробимо, люди не будуть скаржитися, нам всім буде спокійніше, але в кранах у нас буде вода з дуже високим вмістом хлору і всіма побічними продуктами хлорування. Це ще більше ускладнить проблему.

Ми дивимося на Буг кожну годину. На добу до 1,5 тисячі досліджень. Якщо зараз у Хмільнику в водозаборі кисень 6 міліграм, то у нас лише 0,6 міліграм. Не зважаючи на цей запах, наша вода вважається безпечною», - каже керівник лабораторії.

Вона також звернулася до депутатів з проханням посприяти у виявленні джерела забруднення:

«Ми тут, щоб просити у вас про допомогу. Якщо наше джерело вод буде перетворюватися на відстійник, у який скидається все, що завгодно, то ніяка технологія ці питання не вирішить. На сьогоднішній день нам вдається робити воду безпечною, а якщо ситуація буде такою і далі, то може статися гірше.

Сьогодні наші люди їздять і беруть воду у різних частинах Бугу на аналіз, але у нас немає повноважень. Нам потрібна допомога тих, хто має право зайти і задати питання, чому не дотримані зони, що там знаходиться і що скидається».

Впродовж години обранці 7-го скликання з’ясовували, хто ж все-таки винен і як забрати жахливий сморід з питної води. Щоб отримати хоч якісь гарантії, того, що вода безпечна, депутат Олексій Фурман запропонував Олександру Чернятинському випити склянку води прямо у сесійній залі. Той не відмовився.

Питання розораності ґрунтів і безвідповідального господарювання фермерів підняла Людмила Головашич.

По завершенні годинних обговорень голова Вінницької ОДА Валерій Коровій запропонував розробити комплексну програму, пов’язану із розчисткою та покращенням стану водозабору у Південному Бузі. Губернатор також наголосив на необхідності перезавантаження екологічної інспекції, запросивши Людмилу Головашич взяти участь в конкурсі на посаду керівника екологічної інспекції у Вінницькій області.

«Програму треба прийняти на 10 років, бо її не можна зробити за один рік. Зараз потрібно працювати з населенням. Повинна бути більш активна робота екологічної інспекції. Я вважаю, що цю систему треба повністю перезавантажити. Десь мають оголошувати конкурс на керівника регіональної екологічної інспекції, Людо, я серйозно кажу, приймайте участь. Залишається елемент корупції і скільки б ми не говорили, «кресали» повітря, проблема є дуже серйозною. Для когось є дивиною розорюваність грунтів?», - додав Валерій Коровій. 

Так, як «Вінницяоблводоканал» комунальне підприємство обласної ради, проблему повинні вирішувати на рівні області. Голова Вінницької облради Анатолій Олійник повідомив, що буде створено робочу групу, щоб перевірити розорюваність земель на прибережній смузі, забудови, з яких можуть скидати нечистоти у воду та шукати кошти на модернізацію обладнання водоканалу. На запитання журналістів, яку воду п’є сам голова облради, Олійник відповів, що вживає воду з крану та купує бутильовану.

 

 Олександр Чернятинський

Аліна Кравчук

Валерій Коровій

 

 

Вінниця.info