12 верес. 2022 14:24

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 14:12
Суспільство
0

214

0

Вінничанам роз’яснили, чому в лісі заборонено збирати хмиз і сухі дрова

Вінничанам роз’яснили, чому в лісі заборонено збирати хмиз і сухі дрова

Збирання громадянами сухостою, гілок, чи інших частин дерев на території лісового фонду України вважається незаконною самовільною заготівлею лісових ресурсів


У Вінницькому обласному управлінні лісового та мисливського господарства зазначають, що самовільне збирання хмизу, захаращеності, сухостою вважається порушенням правил поведінки у лісі та не сприяє збереженню лісового біорізноманіття.

Про це написали на сторінці ВОЛМГ.

Відповідно до Лісового кодексу України використання лісових ресурсів може здійснюватися в порядку загального і спеціального використання. Загальне використання – це право населення на безоплатний та без видачі спеціального дозволу збір для власного споживання дикорослих трав, квітів, лікарської сировини, горіхів, ягід, грибів та інше. Спеціальне використання лісових ресурсів закріплює виключне право на заготівлю деревини за постійними лісокористувачами, яка проводиться на підставі спеціального дозволу – лісорубного квитка.

«Сухі, мертві чи повалені дерева, стовбури дерев або їхні частини, які лежать на поверхні ґрунту через буревій, вітер, сніголам – все це лісові ресурси, які належить державі. Тому вони використовуються виключно власниками лісів або постійними лісокористувачами шляхом спеціального використання лісових ресурсів, тобто заготівлі деревини. На визначених ділянках можуть використовуватися лише ті лісові ресурси й лише в тому об’ємі, що передбачені лісорубним квитком.

Тому збирання громадянами сухостою, відмерлих сухих гілок чи інших частин дерев на території лісового фонду України вважається незаконною самовільною заготівлею лісових ресурсів. Таке кримінальне правопорушення, що вказано у ст. 185 Кримінального кодексу України, карається штрафом та сплатою завданих збитків», - зазначають у пресслужбі відомства.

Також повідомляють, що сухостій є середовищем існування живих організмів.

«Мертва деревина – це цінне джерело живлення для багатьох живих істот. Особливо полюбляють її гриби. На території України вченими-мікологами виявлено понад 500 видів найрізноманітніших грибів, що мешкають на мертвій деревині. Серед них є рідкісні та охоронювані.

Мертва деревина – це джерело живлення для комах та їхніх личинок. Деревоїдні комахи – основний харч для комахоїдних лісових птахів та інших тварин – наприклад, кажанів. Деякі види комах самі по собі є рідкісними і потребують охорони, приміром, жук-олень, личинки якого розвиваються у трухлявій деревині. Трухлява деревина – середовище, у якому полюбляють робити мурашники лісові мурахи.

Для багатьох крупних лісових тварин мертва деревина також служить сховищем та місцем відпочинку. Приміром, молодняк кабана комфортно себе почуває у великих лісових масивах з численними заростями. А сови знаходять прихисток у готових дуплах. Також у хмизі любить переховувати виводок червонокнижний кіт лісовий. А під поваленими деревами облаштовують домівку горностаї, ласки, під пеньками – дрібні гризуни, такі як миша, соня. На повалених стовбурах люблять приймати сонячні ванни вужі, черепахи та інші представники холоднокровних.

Мертва деревина зберігає воду та мінерали, є середовищем для існування мохів, лишайників, а також створює навколо себе стабільний мікроклімат. Це сприяє росту та розвитку молодих дерев.

Все це – природне біорізноманіття нашого краю. Кожна ланка цієї біосистеми вкрай важлива і необхідна для того, щоб ми мали повноцінний і здоровий ліс», - зазначено в публікації.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info, фото – зі сторінки ВОЛМГ