13 верес. 2023 12:31

Останнє оновлення  
13 верес. 2023 12:57

3 хвилини читання

Здоров‎’‎я
0

880

0

Вінницька психоневрологічна лікарня Ющенка і польський медзаклад. Чим відрізняються умови для пацієнтів

Вінницька психоневрологічна лікарня Ющенка і польський медзаклад. Чим відрізняються умови для пацієнтів

Інтерв’ю з Софією Кучерук


Вінницька обласна клінічна психоневрологічна лікарня ім. акад. О.І. Ющенка є найстарішим медзакладом в обласному центрі – побудована 126 років тому. Подібний заклад психоневрологічного профілю з 120 літньою історією є і в Польщі – клініка Древніца, біля Варшави.

Головна редакторка Вінниця.info поспілкувалась з директоркою лікарні ім. Ющенка Софією Кучерук, яка відвідувала клініку у Польщі в рамках обміну досвідом.


Софія Олегівна розповіла, що з віце-президентом психіатричної лікарні Мазовецького воєводства Пшемиславом Квятковським познайомились у Вінниці, коли на початку повномасштабної війни, він з польськими волонтерами привозив до міста гуманітарну допомогу.

«Коли він прихав у Вінницю, сказав, що хотів би познайомитись з роботою нашої лікарні. Ми запросили, показали лікарню. Пан Пшемислав запросив мене і медичного директора до Польщі, щоб ми подивились на їх лікарню, подивились, як надається медична допомога та обговорили потреби», - пригадує Софія Кучерук.

Психіатрична лікарня Древніца знаходиться в передмісті Варшави.

«Там психіатрична лікарня практично така ж як і наша, їй виповнилось 120 років, а нашій – 126. Але вже протягом двох років на їх території поряд зі старими приміщеннями працює нова лікарня, яку побудував Євросоюз. Це нові будівлі, маже всі зі склом, нове обладнання, нові меблі, гарна інфраструктура – спортивні майданчики, місця для занять арт-терапією. Лікарня про яку мрієш. У відділеннях палати на 1-2 людини, санітарна кімната біля кожної палати, і навіть є кімната для паління з потужною витяжкою.

клініка Древніца


клініка Древніца (старі приміщення)

Ми познайомились з роботою лікарів, медсестер, молодшого медперсоналу. Є лікарі з України, які там працюють, є пацієнти з України», - розповідає директорка лікарні ім. Ющенка.


В Польщі та в Україні однакові підходи в лікуванні пацієнтів. Але медикаменти у польській клініці доступні всі, їх вартість покриває держава. Все, окрім обстеження рентгенографії.

«У нас є національний перелік, по якому лікарня закупляє ліки. Але в національному переліку обмежена кількість препаратів, часто не дорогі, які мають багато протипоказань, чи побічну дію. У польській клініці немає значення дорогий, чи дешевий препарат, яка країна-виробник, одна умова – цей препарат має бути зареєстрований у Польщі. Лікарня заявляє про потреби і протягом двох днів доставляється препарат. Для пацієнта це все безкоштовно, витрати покриває держава», - говорить Софія Олегівна.

Оплата праці лікарів за таким же принципом, як в Україні.

«Там є встановлена мінімальна заробітна плата для лікаря і медсестри. Більше можна, менше – ні. Так як в нас – лікар має отримувати не менше 20 тис грн, медсестра – 13,5. Там теж є мінімальна межа», - пояснює директорка лікарні.

Кількість пацієнтів на одного лікаря в польській психоневрологічній лікарні така ж як і в українській.

«Насправді лікарів не так багато, але в них є помічники лікаря. Це ті, хто проходить інтернатуру, і лікарі які не підтвердили свій диплом. Тобто, ті хто приїхав з іншої країни. Вони ведуть практично ту ж роботу, тільки зарплата менша ніж в лікаря.

Щодо прав пацієнтів – все як у нас. Має бути згода пацієнта. Якщо немає - обов’язково рішення суду. Але кількість скарг у них значно менша ніж у нас. Там більш ціниться медичний працівник», - говорить Софія Олегівна.

Також вона повідомила, що лікарня імені Ющенка планує підписати договір про співпрацю аби мати можливість направляти до Польщі на стажування на робочому місці своїх співробітників:

«Щоб наші лікарі і медсестри на пару днів могли поїхати туди. Попрацювати на іншому робочому місці, побачити роботу. Це в подальшому гарно відображається на роботі. Я говорила з колегами зі Львову, Івано-Франківська. Там і до війни було краще співробітництво з закордонними лікарнями. Вони відправляли людей, когось на тиждень, когось на 5 - 10 днів. Відношення до пацієнтів змінювалось, особливо в середнього медперсоналу».


У вінницькій психоневрологічній лікарні ім. Ющенка є пацієнти, які не потребують стаціонару, але залишаються в медзакладі, бо їм немає куди йти. В Польщі ситуація з цим кардинально інша.

«В них у кожній громаді є будинки підтримуючого проживання. Пацієнтів, які не потребують стаціонару виписують, але вони не залишаються без уваги, в тому числі психіатрів. Кругом є мультидисциплінарні бригади. В нас при лікарні є мультидисциплінарні бригади, які відвідують пацієнтів вдома. В бригаду входить психіатр, психолог, медсестра, соцпрацівник. Але ми можемо охопити тільки Вінницю. В Польщі у кожній громаді є такі бригади. Всі, хто виписуються, йдуть під нагляд мультидисциплінарної бригади.

Ще там є програми. Які фінансуються з різних бюджетів. Наприклад, програма по хворобі Альцгеймера. Це люди, які мають часткову втрату пам’яті, їх потрібно контролювати. Програма розрахована на 6 місяців. Одне з відділень при лікарні працює по типу дитячого садочка. Рідні привозять туди пацієнта вранці і забирають о 16.00 – 17.00 годині. Підопічні протягом дня під наглядом готують, займаються в гуртках... На вечір людей забирають додому.

Є денний стаціонар. Там теж пацієнти приходять на 09.00 і в 15.00 йдуть додому», - розповіла Софія Олегівна.

Вінниця.info, фото редакції та зі сторінки польської лікарні