14 груд. 2022 12:11

Останнє оновлення  
6 берез. 2023 12:58
Новини компаній
0

45

0

Як війна вплинула на онлайн-торгівлю: експерти підбили підсумки перших трьох кварталів 2022 року

Як війна вплинула на онлайн-торгівлю: експерти підбили підсумки перших трьох кварталів 2022 року

Наприкінці лютого через війну онлайн-торгівля в Україні майже зупинилася


Наприкінці лютого через війну онлайн-торгівля в Україні майже зупинилася. Мешканці окупованих регіонів виявились відрізаними від вільних територій, українці масово виїжджали за кордон, а ті, хто лишився, боялися витрачати кошти.

Та вже навесні продажі деяких груп товарів пожвавилися – попит зріс на косметичні засоби, побутову хімію, одяг, речі першої необхідності. Влітку було зафіксовано зростання продажів у всіх категоріях товарів, окрім предметів розкоші та деяких інших груп. Восени багато магазинів вийшли на довоєнні показники – українці знову почали купувати електроніку, одяг та взуття, речі для дому і навіть витрачати кошти на розваги.

Пожвавлення онлайн-торгівлі в кінці літа та на початку осені 2022 року

Протягом 2021 року темпи зростання онлайн-продажів прискорилися – через пандемію кількість покупців Інтернет-магазинів збільшилась на 53%. І тенденція посилювалася до різкого спаду в лютому, але з червня 2022 року число онлайн-замовлень знову почало зростати, перевищивши показники покупок в офлайн.

Причини переходу покупців в онлайн:

  • Зручність – в інтернет-магазинах можна швидко передивитися весь асортимент, порівняти товари та ціни, легко замовити, скористатися різними сервісами. Так, у Viber-боті від Eva є змога заздалегідь дізнаватися про знижки (без відвідування сайту); в спеціальному додатку можна відстежити замовлення Яндекс Маркет, детальніше на https://market-promocode.ru/otslezhivanie-zakaza-yandex-market.html (не переходячи на ресурси перевізників), в Цитрус є можливість брати товари на тест-драйв (для оцінки переваг моделі перед покупкою).
  • Економія – завдяки зниженню витрат на утримання магазину інтернет-сайти можуть коригувати ціни, частіше проводити вигідні акції та розпродажі. Багато ритейлерів пропонують промокоди на безкоштовну доставку за умови досягнення визначеної суми в чеку.
  • Гнучкість умов – покупці цінують лояльність магазинів та свій комфорт: можливість забрати замовлення у зручний час, розрахуватися готівкою чи карткою, повернути те, що не підійшло, обміняти на інший товар тощо. Rozetka та MakeUp, наприклад, швидко та недорого доставляють товари з Європи. А перед тим, як оформити замовлення на Яндекс Маркет https://market-promocode.ru/zakaz-na-yandex-market.html, варто почитати умови – маркетплейс дає змогу розрахуватися за товар частинами.
  • Безпека – під час війни відвідування великих супермаркетів та торговельних центрів може бути небезпечним. А онлайн-замовлення доставляють до найближчого відділення перевізника чи навіть додому.

Найбільше замовлень українці зробили в маркетплейсах (Rozetka, Prom) – це близько 55% від загальної кількості використаних промокодів. Великі супермаркети косметики (Eva.ua, MakeUp), електроніки (Comfy, Фокстрот, Ельдорадо) зайняли 32%. На частку інших онлайн-магазинів прийшлося 13% застосованих промокодів.

Які товари українці найчастіше купували онлайн

1. Високі показники демонструють категорії електроніки та побутової техніки – з початку війни цей сегмент зазнав найбільших втрат, але і відновлюється швидше. Зменшився середній чек і змінився склад покупок – зараз майже не купляють телевізори та холодильники, вбудовану техніку, але активно замовляють смартфони, пауербанки, дрібні девайси.

2. Одяг та взуття купують активно, особливо якщо порівняти з довоєнними часами, коли товари даної групи замовляли онлайн всього 8-10% покупців. Тепер же через закриття мультибрендових магазинів та торговельних центрів українці шукають товари онлайн – кількість використаних промокодів зросла на 41% порівняно з літом.

3. Засоби для догляду та гігієни, косметика – здебільшого купляють онлайн у великих супермаркетах, шукаючи прокомоди на знижки та розпродажі. Стрибнули продажі мас-маркету, впали – дорогих брендів.

4. Зоотовари – все частіше корм та наповнювачі для тварин купують онлайн великими об’ємам: раніше промокоди на цю групу майже ніхто не використовував, а зараз шукають все частіше.