15 листоп. 2023 10:36

Останнє оновлення  
15 листоп. 2023 10:36

5 хвилин читання

Суспільство
0

270

0

За осінь 100 підлітків втілили 20 важливих проєктів у своїх громадах. Як їм це вдалося

За осінь 100 підлітків втілили 20 важливих проєктів у своїх громадах. Як їм це вдалося

Благодійний фонд «МХП-Громаді» за підтримки проєкту ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді» впроваджує проєкт «Молодь — громаді»


Протягом осені 2023-го 100 молодих українців віком 14-17 років реалізували у своїх містечках і селах різноманітні громадські проєкти: від молодіжних просторів, розвиткових проєктів до спортивних майданчиків і зон відпочинку. 20 проєктів підлітки втілювали у Черкаській, Львівській, Київській та Вінницькій областях. На реалізацію ідей вони отримали гранти по 40 тис. грн кожен. 

Для чого? У чому була проблема?

«Зміни в регіонах не відбуваються самі собою. Їх реалізують люди: активісти, держслужбовці, вчителі, молодь та ін. Зважаючи, що Україна сьогодні проходить етап дорослішання суспільства, важливо виховувати сучасну молодь уже зараз. Це означає навчати вмінням брати на себе відповідальність, розуміти запити й результати від будь-якої діяльності, бачити можливості та інструменти для втілення ідей, а не жити за принципом “краще гірша, але стабільність», – пояснює Тетяна Волочай, директорка Благодійного фонду «МХП-Громаді».


Сучасні підлітки – 14-17 років – уже за кілька років відбудовуватимуть Україну. Тому сьогодні важливо продемонструвати їм шлях, за допомогою якого вони зможуть розвиватися самі, розвивати свої населені пункти, власні бізнеси й в цілому державу. 

Яким було рішення

Відтак у результаті співпраці благодійників з’явився проєкт «Молодь — громаді». Він впроваджується Благодійним фондом «МХП-Громаді» за підтримки проєкту ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді», що реалізовується за фінансування Міністерства закордонних справ Данії. 

«Молоді люди 14-35 років відіграють надзвичайно важливу роль у відбудові України, формуванні національної ідентичності та  розвитку громадянського суспільства. Саме тому Програма розвитку ООН в Україні вважає молодь агентами змін сучасності. Оскільки Благодійний фонд «МХП-Громаді» підтримує молодіжні ініціативи та сприяє розвитку волонтерської діяльності й в невеликих містах і селах, ми зрозуміли, що фокус і пріоритети в нашій роботі спільні. Бачимо, що підсилення з нашого боку молодіжного проактивного ком’юніті у громадах здатне вселити віру молодих людей в те, що кожен із них може змінювати країну вже зараз, генеруючи ідеї та об’єднуючи навколо цього свою спільноту», - розповідає Софія Пишнєва, аналітикиня з питань розвитку молоді ПРООН в Україні: 


Суть проєкту була в тому, щоб спочатку навчити 20 команд підлітків проєктному менеджменту, комунікації та пітчингу проєктних заявок. Тож улітку  100 учасників проєкту мали кількаденні тренінги з провідними експертами, які пояснювали, як формувати ідею, писати заявку, організовувати команду, залучати місцеву владу, звітувати тощо. 

Також під час навчання молодь провела опитування 2411 жителів/жительок своїх містечок та сіл, а також проінтерв’ювала 69 керівників/керівниць громад та відповідальних осіб за реалізацію молодіжної політики. 

На основі цих висновків хлопці та дівчата визначили основні проблеми в своїй громаді та запропонували шляхи для їхнього розв’язання через власні проєкти. 20 з них підтримали Благодійний фонд «МХП-Громаді» та проєкт ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді», виділивши по 40 тис. грн на кожен проєкт. 


Результати

У результаті невеликі громади отримали сучасні молодіжні хаби, де молодь влаштовує покази кінофільмів, творчі вечори й обговорення книг; креативні спортивні й шахові майданчики, зони відпочинку, мобільні кінозали й тренінги з сексуальної освіти молоді.

Іванна Кривенко, учасниця проєкту (15 років, Липовець, Вінниччина): «В мене давно була ідея створити молодіжний хаб, адже я розумію, що для повноцінного розвитку молоді немає достатньої інфраструктури. Я перебуваю в учнівській раді Вінниччини і хочу ініціювати створення в Липовці молодіжного хабу з безплатними активностями».   

Андрій Воронов, учасник проєкту (15 років, Миронівка, Київщина): «Я зрозумів принцип, як розв'язувати проблеми в громаді, залучаючи кошти і партнерів. Бо сидіти і нарікати на погане життя – немає сенсу. Я хочу відновити міський стадіон і гадаю, що це може змотивувати моїх однолітків займатися спортом».


Результати своїх проєктів 20 команд з різних куточків України презентували на підсумковому Молодіжному форумі, що відбувся 10 листопада в Черкасах. Там підлітки мали змогу як обмінятися досвідом втілення важливих проєктів у громадах між собою, так і поспілкуватися з представниками уряду, благодійними організаціями, керівником Українського молодіжного фонду, робота якого стартувала у вересні 2023 року. 

Дисклеймер: 

Проєкт «Молодь — громаді» впроваджується Благодійним фондом «МХП-Громаді» за підтримки проєкту ПРООН «Підтримка громадянського суспільства та молоді», що реалізовується за фінансування Міністерства закордонних справ Данії. 

Благодійний фонд «МХП-Громаді» – український благодійний фонд, який почав свою діяльність у 2015 році. Його головна місія — відновлення та розвиток громад. Географія діяльності налічує 15 областей України: понад 700 містечок і сіл. Від початку повномасштабного вторгнення росії в Україну Фонд системно підтримує людей, які перебувають у регіонах бойових дій, українських захисників і рятувальників, громади, лікарні та пологові будинки, благодійні установи, які дбають про дітей-сиріт і літніх людей, а також людей, які через війну залишилися без дому та засобів для існування. 

ПРООН є глобальною установою Організації Об’єднаних Націй у галузі розвитку, яка підтримує стратегічні ініціативи з розбудови спроможності, спрямовані на сталий людський розвиток та зростання, користь від якого отримають усі. Шляхом налагодження партнерства з національними, регіональними та місцевими органами влади, громадянським суспільством та приватним сектором ПРООН надає підтримку Україні у її зусиллях із викорінення бідності, підвищення потенціалу населення, забезпечення рівного доступу до результатів розвитку, збереження навколишнього середовища та сприяння демократичному врядуванню.