Цікаве

ІМІ провів дослідження, хто та як в медіа «мочить» кандидатів на пост Президента: найбільше «чорнухи» - на Порошенка

12 квітня 2019, 11:07

Інститут масової інформації опублікував дослідження, про те хто і як в медіа «мочить» кандидатів на пост Президента. Виявилось, що 77,7% з усіх негативних текстів були проти Петра Порошенка, і 22,3% – проти Володимира Зеленського.

Дослідження опубліковано на сайті ІМІ.

Час розкидати каміння і час його збирати. Поки штаби двох кандидатів вправляються в мистецтві взаємних звинувачень, експерти ІМІ переглянули новинні сайти, щоб побачити, проти кого з обох претендентів на пост Президента України каміння кидається найчастіше. Виявилося, що каміння не так і багато – 4,35% від усього масиву текстів, у яких згадувалися Володимир Зеленський та Петро Порошенко, містили негативну тональність, ознаки чорного піару чи контрагітації. Проте розподіл таких текстів за сайтами є досить показовим, як і розподіл негативу проти кандидатів, – 77,7% з усіх текстів були проти Петра Порошенка і 22,3% – проти Володимира Зеленського.

Як рахували?

За допомогою системи медіамоніторингу “Семантрум” було проаналізовано новинні стрічки 20 онлайн-видань за період з 1 по 5 квітня 2019 року. До аналізу відбиралися всі інформаційні повідомлення, зокрема і блоги, у яких згадувалися кандидати на пост Президента України Володимир Зеленський та Петро Порошенко. Топ-20 сайтів були визначені за версією Інтернет-асоціації України.

Загалом до вибірки потрапило 6918 текстів, які були окремо проаналізовані експертами ІМІ на предмет позитивної, негативної чи нейтральної тональності, присутності ознак чорного піару чи контрагітації. До текстів із негативною тональністю належали всі тексти, де критика діяльності кандидата не супроводжувалася відповіддю іншої сторони, коментарями експертів з іншою точкою зору, використовувалися негативні оціночні судження щодо кандидата, маніпуляції тощо. Було виокремлено 301 текст, який мав негативну тональність, тобто 4,35% від загальної кількості. Сюди увійшли також і фейки, матеріали з ознаками чорного піару.

Моніторинг показав, що в новинних стрічках найпопулярніших новинних сайтів не так багато негативу, порівнюючи із загальною кількістю новин. Утім, розрив досить показовий, як і намагання окремих сайтів створити відповідний негативний образ конкретного кандидата. Найбільше новин з негативною тональністю були спрямовані проти Петра Порошенка – 77,7% (234 тексти), коли проти Володимира Зеленського – 22,3% (67 текстів). Крім кількості, характер таких новин також різнився: якщо проти Зеленського поширювалася різноманітна аргументація, чому цей кандидат є некомпетентним, не готовим до посади Президента, подекуди є звинувачення в проросійськості чи зв’язках з олігархом Ігорем Коломойським, то проти Порошенка поширюються відверті фейки, звинувачення у фальсифікаціях чи підготовці зриву виборчого процесу взагалі, миттєвому збагаченні та створенні ще одного “Межигір’я”. Негатив проти Петра Порошенка сконцентрований на певних сайтах: Politeka.net (26,07% від усіх текстів з негативною тональністю, де згадується Порошенко), Znaj.ua (22,2%) та Strana.ua (18,8%). Проти Володимира Зеленського найбільше текстів з негативною тональністю зустрічалися на сайтах Gazeta.ua (16,42%) та Obozrevatel.com (13,43%).

Утім, більшість новинних сайтів достатньо збалансовано висвітлювали діяльність обох кандидатів, надаючи своїм аудиторіям різні думки про кожного з них. Окремо протягом тижня активно висвітлювалася тема з дебатами, здаванням аналізів. Відхилення в бік одного з кандидатів було помічено на сайтах: Gazeta.ua, Politeka.net, Znaj.ua, Strana.ua, Tsn.ua, УНІАН. На сайтах “РБК-Україна”, “Факти” не було зафіксовано жодних новин з негативною тональністю в період моніторингу.

Проти Володимира Зеленського

Переможець першого туру президентських виборів, лідер партії “Слуга народу” Володимир Зеленський з’являється лише в 22,3% текстах з негативною тональністю. Здебільшого це були блоги, в яких автори висловлюють думку, чому цей кандидат не готовий стати Президентом України, не є самостійним чи компетентним для такої посади, згадувалися недоречні жарти.

5cb04795e48f8.png

Більше за інших негатив зустрічався на сайтах Gazeta.ua (16,42%), Obozrevatel.com (13,43%), а також 24tv.ua (8.96%). На сайтах Tsn.ua та УНІАН такі тексти були відсутні взагалі. Сайти Politeka.net та Znaj.ua порівняно з новинами з негативною тональністю про Петра Порошенка практично не публікували нічого негативного про Зеленського (співвідношення 61 текст проти Порошенка і 2 проти Зеленського та 52 проти 3 відповідно).

Звинувачували Зеленського в плагіаті програм інших кандидатів (Gazeta.ua), і в тому, що ролик з викликом прийти на стадіон схожий на відео Мураєва та зроблений екс-співробітником штаба УКРОП (“Гордон“). Також лунали заяви про те, що “аналізи Зеленського – фальшивка” (“Цензор“), і загалом на сайтах згадувалася історія зі здаванням аналізів Володимира Зеленського в приватній клініці “Євролаб”, де наплутали з датами в довідці. Obozrevatel.com окремо нагадав, що ця сама клініка у 2011 році приховала інформацію про те, що у Юрія Луценка, який тоді перебував у в’язниці, був знайдений вірусний гепатит (“Конфуз з “клінікою Зеленського”: у Порошенка пригадали скандальну історію з Луценком”).

Obozrevatel.com також частіше за інших використовував тезу про те, що Володимир Зеленський є проросійським кандидатом. Наприклад, у новині “Україна буде проросійською”: зірковий соратник терористів “ДНР” оцінив ситуацію із Зеленським” цитується російський письменник Захар Прилєпін, який прямо не згадує Зеленського, втім заголовок приводить до висновку, що із цим кандидатом Україна буде проросійською. У блозі Олександра Мотиля вказується, що “Український телепрезидент є небезпечно проросійським”, де аналізується останній сезон серіалу “Слуга народа”. В іншій новині вказується, що Володимир Зеленський – досить авторитарна людина (“Він авторитарний: Кисельов поділився тривожним досвідом спілкування із Зеленським”).

Також звертали увагу і на зв’язок із олігархом Ігорем Коломойським, зокрема на те, що Зеленський приїхав здавати аналізи на авто, яке раніше було оформлене на Ігоря Коломойського (“Корреспондент”, “Обозреватель”).

Вiнниця.info, фото – з сайту ІМІ

Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: дослідження ІМІ 
Матеріали по темі