Суспільство

Молодь, яка виїхала з гарячих точок, і місцеві зібрались в літній школі на Вінниччині

22 червня 2022, 09:59

Вперше на Вінниччині розпочала роботу літня молодіжна школа «Разом до успіху». Школа об’єднала 21 учасника з числа місцевої молоді і внутрішньо-переміщених осіб. Серед них і 19-річний Данило.

Данило з Сєвєродонецька, що на Луганщині, переїхав до Вінниці і намагається не втрачати соціальної активності. У рідному місті хлопець активно займався спортом та волонтерив. Тому, після початку повномасштабного вторгнення росії в Україну, вирішив попри все продовжувати саморозвиток та навчатися.

«Я приїхав у Вінницю після 24 лютого. На жаль, обставини змусили покинути рідне місто і перечекати війну тут. … Я вів доволі активне громадське життя. У своєму місті я постійно волонтерив. Намагався допомагати Пласту і просто сам по собі вів спортивне життя, брав участь у різних забігах. Але через те, що почалась війна я взяв собі перерву. І коли вже почав жити у Вінниці, зрозумів, що потрібно рухатись далі, тому почав активно підписуватися на різні пабліки у соціальних мережах. Так дізнався про молодіжну літню школу й одразу подав заявку», - розповів хлопець.

Данило каже, що такий досвід для нього корисний.

«Насправді для мене це не новий досвід, - розповідає Данило. - Рік я навчався в академії лідерства. Тож коли дізнався про школу тут, одразу зрозумів – мені це потрібно. Такі школи дозволяють вийти із зони комфорту і сприяють власному розвитку».

Проєкт літньої молодіжної школи «Разом до успіху» організовано Представництвом Міжнародної організації з міграції (МОМ) в Україні за фінансування Агентства США з міжнародного розвитку ЮСЕЙД (USAID). Школи вже неодноразово проходили на Київщині й навіть відбувались онлайн. У 2022 році місцем проведення навчання ініціативної молоді обрали Вінницьку область.

«Чотири дні інтрерактивного навчання поблизу Вінниці, яке допоможе розвинути лідерські навички, культурне розмаїття і головне - обговорять з експертами питання безпечної міграції. Війна показала нам, що не потрібно відкладати своє життя на потім, все потрібно робити зараз», - зазначила перша заступниця голови Вінницької ОВА Наталя Заболотна.

Участь у школі безкоштовна. Втім для того, щоб потрапити сюди, молодь проходила конкурсний відбір. Претенденти повинні були розповісти про себе, про свої громадські ініціативи та переконати ініціаторів проєкту, чому саме вони повинні тут навчатися.

«Ми розглянули приблизно сотню заявок і обрали 21 учасника, які найбільше підходили під висунуті критерії для навчання», - підкреслила спеціалістка програми допомоги та захисту мігрантів представництва Міжнародної організації з міграції в Україні, організаторка молодіжної літньої школи «Разом до успіху» Анна Чернявська.

З першого дня участь у школі «Разом до успіху» мотивує учасників бути ще більш активними та ініціативними. Це на собі відчула переселенка з Маріуполя Карина. Дівчина покинула рідне місто разом з чоловіком ще 24 лютого і навіть подумати не могла, що через три місяці буде брати участь у такій школі.

«24 лютого ми з чоловіком поїхали з Маріуполя. Їхали куди очі дивляться. Ми не знали взагалі куди їхати, - розповідає Карина. - Проїздом були у селі у Вінницькій області і там зупинилися у людей, які нам дали житло. Ось так і залишилися. Навчання у такій школі – для мене вперше. Зовсім новий досвід. До цього я ніколи не брала участі в подібних заходах. Для мене це вихід із зони комфорту. Можливість познайомитися із новими людьми. Оскільки ми зараз у селі, у нас обмежене коло спілкування, тож хочеться якось поспілкуватись із прогресивною молоддю, себе показати».

За першою освітою дівчина філолог слов’янських мов (українська, російська та польська). А зараз навчається у бердянському університеті на логопеда. Зізнається, перший час на Вінниччині було важко, адже рідні залишилися у Маріуполі й з ними не було зв’язку.

«Я розуміла, якщо зараз здамся, буде тільки гірше. Тому я вирішила заглибитися у навчання і пізніше почала працювати онлайн. У мене є мета і я до неї йду. Я розумію, якщо я зараз зупинюся, то ані мені, ані комусь іншому не буде ніякої користі від того», - вважає дівчина.

«У Маріуполі я викладала у приватній школі англійську та українську. Оскільки ми приїхали сюди до села, то тут онлайн воно не дуже пішло. І я вирішила робити опір на логопедію, на розвиток дітей. Згодом почала викладати логопедію онлайн. Зараз я викладаю логопедію онлайн і почала давати театральні майстер-класи для дітей. Мені це подобається, тому ми плануємо перебиратися до Вінниці й продовжувати займатися розпочатими справами. Я вдячна організаторам, дівчатам які керують цим процесом, цією школою. Адже спочатку було якось незручно, я нікого не знала. Але після цікавих тренінгів, ми більше з усіма познайомилися і тепер ми спілкуємося так, наче ми давно один одного знаємо», - розповіла Карина.

Молодіжна школа проходить за безпосередньої участі представників Вінницької обласної правозахисної організації «Джерело надії». В рамках лекцій та тренінгів учасникам розповідають про всі позитивні та негативні нюанси міграції.

«Я дуже щаслива, що молодіжна школа приїхала до Вінниччини. Вона була дійсно омріяною нашою командою «Джерело надії». Ми уже декілька років брали участь в організації подібної школи на Київщині, і розуміємо наскільки це важливо. Адже це навчання супроводжувалось вивченням теми безпечної подорожі й безпечної міграції. Наша організація понад 16 років працює у темі протидії торгівлі людьми і протидії нелегальній міграції. Дуже важливо, що саме зараз, у такий важкий час для України, коли збільшуються міграційні процеси, говорити про безпечну поведінку і безпечну міграцію. Щоб і переміщення в межах країни було безпечним і щоб переміщення в інші країни було успішним для людей. Тобто зараз ці знання - нагальна потреба для нашої громади», - розповіла голова Вінницької обласної правозахисної організації «Джерело надії» Алла Студілко.

Навчання у літній молодіжній школі буде проходити 4 доби. Організатори обіцяють, всі учасники проведуть ці дні насичено та з користю.

Новини в зручному форматі в нашому Telegram-каналі – https://t.me/vinnitsa_info

Вінниця.info
Підписуйтесь на Вінниця.info в Telegram
Теги: переселенці школа Разом до успіху 
Матеріали по темі